1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Beyaz Rusya Gezi Rehberi

Beyaz Rusya Gezi Rehberi

Beyaz Rusya Gezi Rehberi3
1

Beyaz Rusya Gezi Rehberi Başkenti Minsk olan Beyaz Rusya, 9.5 milyon nüfusa sahip bir Avrupa Birliği ülkesidir. Diğer adıyla Belarus olarak da bilinen ülkede konuşulan diller, Rusça ve Beyaz Rusça’dır. Beyaz Rusya gezi rehberi yazımızda, Beyaz Rusya gezilecek yerler hakkında bilgiler sunduk.

Beyaz Rusya Gezi Rehberi

Bağımsızlık Meydanı

Beyaz Rusya gezilecek yerler listemizdeki ilk tavsiyemiz, başkent Minsk’te bulunan Bağımsızlık Meydanı’dır. Meydanın ortasında bulunan Lenin heykeli sizin de dikkatinizi çekeceği gibi, heykelin arkada tarafından bulunan Helene ve Aziz Simon kilisesi de, ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Grafiti Sokağı

Yine ülkenin başkentinde bulunan Grafiti sokağı, turistlerin en fazla ziyaret ettikleri yerlerden birisidir. Yerel halkın sokak duvarlarına yaptığı çizimler, Beyaz Rusya Gezi rehberi listemizde bulunan tavsiyelerden birisidir. Burada bulunan tüm evler ve duvarlar, Grafiti sanatı ile süslenmiştir.

Nesvizh Kalesi

Şayet yolunuz Nesvizh şehrine düşerse, burada bulunan tarihi kaleyi ziyaret etmenizi de tavsiye ederiz. 1583 yılında yapılmış bu kale, kentin en tarihsel mekanları arasında yer almaktadır.

Aziz Francis Katedrali

1647 yılında yapılan Katedral, Belarus gezi rehberi listemizde mutlaka görmenizi istediğimiz yerlerden birisidir. Oldukça ilginç hikayelere konu olan Katedral, mimari yapısı ve tarihi özellikleriyle çok fazla dikkat çekmektedir.

Brest Kalesi

Ülkenin Brest kentinde bulunan kale, 1842 yılında inşa edildiğinde 4 km2 bir alanı kapsıyor olsa da, sonrasında yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında 30 km2 genişliğinde bir alana ulaşmıştır. 1939 yılında Naziler tarafından saldırıya uğramış olsa da, sağlamlığı neticesinde ayakta kalmayı başarabilmiştir.

Diriliş Kilisesi

Yine Brest şehrinde bulunan Diriliş Kilisesi, Beyaz Rusya gezi rehberi listemizdeki tavsiyelerimizden birisidir. Her ne kadar yapılış tarihi 1990 olup fazla tarihi bir özelliği bulunmasa da, 2. Dünya savaşında ölenleri anmak için yapılması ve kentin en büyük kilisesi olması nedeniyle, fazlaca insanın ziyaretine uğramaktadır.

Tarihi Mir Kalesi

Beyaz Rusya gezilecek yerler arasında olan tarihi Mir Kalesi, 16. Yüzyılda yapılmış tarihi yerler arasındadır. UNESCO Dünya Mirası listesine alınan kale, surlarla çevrili açık bir kaleden ziyade, saray niteliği taşıyan kapalı bir alan şeklinde inşa edilmiştir. Yani Türkiye’de görüp bildiğimiz kalelerden, çok daha farklı bir görünüme sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap