İlginizi Çekebilir
Belize resimleri3
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Benin Gezi Rehberi

Benin Gezi Rehberi

Benin Gezi Rehberi1
2

Benin Gezi Rehberi

Batı Afrika’nın 11,18 milyonluk küçük ülkelerinden birisi olan Benin, Fransız sömürgesi altında uzun yıllar kaması nedeniyle resmi dil olarak Fransızcayı kullanmaktadır. Benin gezi rehberi yazımızda, Fransızların uzun yıllar sömürdüğü Benin gezilecek yerler hakkında bilgilere de değindik.

Benin Gezi Rehberi

Abomey Kraliyet Sarayları

Abomey şehrinde bulunan bu saraylar, saraydan ziyade bir köy evini andırmaktadır. 17. Yüzyılda inşa edilen ve 12 adet ayrı bölümden oluşan bu yapı, 12 gecekondu bölmesine benzemesiyle, dünyanın en gösterişsiz sarayları olarak dikkat çekmektedir. Benin gezi rehberi listemize yer alma nedenimiz, saray denilince akla ihtişamlı binaların gelmesi nedeniyle bu ilginç yeri görmenizi istememizdir.

Pendjari Ulusal Parkı

Benin gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal park, UNESCO tarafından geçici dünya mirası listesine alınmıştır. Yaban hayatın hakim olduğu ulusal parkta, su aygırı, antiloplar ve fil gibi onlarca farklı vahşi doğa hayvanına rastlamak mümkündür. Özellikle safari meraklılarının uğrak yeri olan park, 2755 km2 alan üzerinde kuruludur.

Porto-Novo Kraliyet Sarayı

Yukarıda bahsettiğimiz saraya göre daha fazla saray görüntüsüne sahip olan yapı, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan saray, Kral Toffa dönemine ait bilgi ve belgelerin saklandığı yerdir.

Basilique de I’Immaculee-Conception de Ouidah

Ouidah şehrinde bulunan bina, Roma Katolik kilisesi olup 1903-1909 yılları arasında yapılmıştır. Neo-Gotik mimari anlayışının hakim olduğu bina, Benin gezilecek yerler arasında bölgede fazla ziyaret edilen mekanlardan birisidir.

Stade De I’amitie

Benin gezi rehberi listemizdeki stadyum, Dostluk Stadyumu olarak da bilinmektedir. Futbolun yanı sıra atletizm yarışlarının da yapıldığı stadyum, 35 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Büyük bir stadyum olmasa bile, ilginç yapısıyla ziyaret edebileceğiniz yerlerden birisidir.

Ancien Pont

Cotonou şehrinde bulunan tarihi bir köprü olan Ancien Pont, şehri ortadan ikiye bölen Lagune de Cotonou Nehri üzerinde yer almaktadır. 1928 yılunda yapılan köprü, şehrin önemli sembollerinden birisi olarak bilinmektedir.

Cotonou Katedrali

Roma Katolik kilisesi olarak günümüzde hizmet veren katedral, 1883 yılında yapılmış tarihi yapılardan birisidir. Katedral Benin’in en büyük şehirleri arasında bulunan, Cotonou şehrinde yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap