İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bebeklerde Uyku Düzeni Önemi

Bebeklerde Uyku Düzeni Önemi

Bebeklerde Uyku Düzeni Önemi 1
2

Bebeklerde Uykunun önemi

Tüm anneler doğumdan sonra, bebeklerinin uyku düzeni nasıl olacak? Bunu merak ediyor. Bebekler ne zaman ve saat kaçta uyar? Bebekler için söylenen bir söz vardır. Uyusun da büyüsün. Bebekler uyuduğunda büyüme hormonu hızlı çalışır. Bebek bu sürede uyur, dinlenir, enerji depolar ve büyür.

Bebeklerde Uyku Düzeni Önemi 1
Bebeklerde Uyku Düzeni Önemi 1

Bazı bebekler sessiz yerlerde, bazı bebekler de gürültü olduğu halde uyuyabilir. İlk bebeği olan anneler, bebeklerinin uyku problemi yaşaması için bir düzene sokmak isterler. İlk aylarda uyku düzeni gece ve gündüz olmak üzere eşittir. Aylar geçtikte gündüz az, gece çok uyur.

1, 2 ve 3.’üncü Aylarda Uyku Düzeni

Bebeklerde birinci ay yeni doğan olarak adlandırılır. İlk aylarda günün çoğunluk kısmını uykuda geçirirler. Birinci ayda günde 16 veya 17 saat uyur ve beslenir. 3.’üncü hafta geçtikten sonra gaz sorunu olur. İlk aylar bebekler sık sık emzirilir. Bebekleriniz bu dönemlerde ağlarsa, gaz ve acıktığı için olacaktır. Bebekler bu dönemde uyku için gece ve gündüz ayrımı yapmazlar.

4, 5 ve 6.’ıncı Aylarda Uyku Düzeni

Beslenme ve gaz sancısıyla huzurluksuzlar olabilir. Bebek üç saatte bir emzirilir. Acıktığında ve gaz çıkaracağı zaman uyanır ve ağlar. Bu sırada kesinlikle emzirmeyin ve ayakta sallamayın. Bebeğinizle konuşun, başını okşayın ve sırtını sıvazlayın. Bebek kendi kendine uyumayı bu dönemde öğrenecektir. Bebeğin uyku saati genellikle 15 ve 17 saat arasında değişir.

Bebekler yaklaşık altı saat aralıksız uyuyabilirler. Sesiz bir odada uyutmaya özen gösterin. Bebeğin uyku düzeni, gece ve gündüz eşitliğini sağlamak için bebek erken yatırılıp, erken kaldırılmalıdır. Oda da yüksek ışık kullanmayın.

7, 8 ve 9.’uncu Aylarda Uyku Düzeni

Bebeğin gece ve gündüz saatleri arasındaki uyku düzeni değişiklik göstermeye başlar. Günün on dört saati uykuda geçer. Yattıkları zaman yaklaşık yedi saati aralıksız uyuyabilirler. Gece uykusunun dışında, sabah ve öğleden sonra da uyurlar. Bebekler günde en az iki kez uyutulmalı. Bu süreçte bebeğin uykusu düzene girer.

Bebek bu dönemde emeklemeye başlar. Hareketli olduğu için enerji harcayacaktır. Bazen yorulduğunda kolayca uyuyabilirken, bazen de uykudan hemen kalkabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap