İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Bebekler İçin Biberon Seçimi ve Biberon Temizliği

Bebekler İçin Biberon Seçimi ve Biberon Temizliği

Bebekler İçin Biberon Seçimi ve Biberon Temizliği

 

Biberonun yeni doğan bebekler için kullanılması tavsiye edilmez. İlk 6 ay memeye ilgisini kaybetmemesi için biberona başlanmaması daha uygundur fakat bazı durumlarda mamaya başlamak gerekebilir ve biberona başlanır, ama bunun için de bebeğin en az 4-6 haftalık olması gerekir. Yani biberona ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi. Bebekler biberona yavaş şekilde alıştırılmalıdır. Biberonun bırakılması en ideal zaman, 2 yaş civarıdır.

Biberon Seçimi

Bebeğin daha kolay alışması adına meme ucuna en çok benzeyen biberon emziği seçilmelidir. Öte yandan hava geçiren bir biberon emziği ile bebek süt akışını rahatlıkla kontrol edebilir. Aynı zamanda tutulması kolay, bebeğin eline uyum sağlayabilen bir biberon da konfor sağlayacaktır. Biberon geniş ağızlı ve hava geçiren emzikli olmalıdır. Biberonun üzerinde yazan yazı ve işaretlerin belirgin olması da doğru ölçüm yapmanızı kolaylaştırır ve bebeğin kaç mililitre süt içtiğinden emin olmanızı sağlar.

Aynı zamanda biberonun boyu ve hangi maddeden yapıldığı da önemlidir. Biberon boyu yaşa göre değişkenlik gösterir. Yeni doğan bebekler için 90-120 mililitre boylar uygundur, 3-6 aylık bebekler için 240-260 mililitrelik biberonlar uygundur ve eğer bebeğinize ilaç veya vitamin verecekseniz 50 mililitrelik biberonlar tercih edilebilir. Biberonun yapıldığı madde ise sağlık açısından oldukça büyük önem taşır.

En sağlıklı biberonlar camdan yapılmış olanlarıdır. Cam biberonlar steril ve kolaylıkla yıkanabilir. Fakat kırılma riskleri vardır ve bebek için ağır olabilirler. Diğer seçenek ise plastik maddeden yapılmış olanlardır. Fakat satın alırken dikkatli almalısınız bazı kimyasalları bulundurmaması sağlık açısından önemlidir. Plastik biberonlar bebekler tarafından daha kolay şekilde kavranabilir.

Biberon Temizliği

Yeni alınan biberon için öncelikle yapılması gereken şey, suyun altında uzun süre çalkalamaktır. Daha sonra kaynar suyun içerisine koyup 5-10 dakika aralığında kaynatmak biberonun kendiliğinden sterilize olmasını sağlar. Eğer deterjanla temizlemek tercih ediliyorsa seçilen deterjanın içinde kimyasal bulunmaması gerekir. Bunun için organik bebek deterjanları kullanılabilir. Tabii ki deterjanla yıkandıktan sonra bol suyla ve iyi bir şekilde durulanmalıdır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap