İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Batı Sahra Gezi Rehberi

Batı Sahra Gezi Rehberi

Batı Sahra Gezi Rehberi1
2

Batı sahbra gezi rehberi 513 bin nüfuslu Afrika ülkeleri arasında yer alan Batı Sahra, Çin seddinden sonra en uzun duvarın olduğu ülke olup Layun ve Tifariti adlı iki başkenti buluBnmaktadır. Bir süre İspanya sömürüsü altında kalmış olup, günümüzdeyse Fas’ın hak iddia ettiği ve önemli bir bölümünü Fas’ın fiilen yönettiği bir ülkededir. Batı Sahra gezi rehberi yazımızda, ülkenin gezilecek yerlerini sizler için paylaştık.

Batı Sahra Gezi Rehberi

Layun

Batı Sahra gezilecek yerler listemizde bulunan Layun, ülkenin iki başkentinden birisi olup, 1976 yılından beri Fas kontrolündedir. Tarihi yapıların yoğunlukta olduğu şehir, ülkenin en önemli yerleşim birimlerinden birisidir.

Sahra Çölü

9 milyon km2 genişliğindeki Sahra Çölü sadece Batı Sahra değil, aynı zamanda Tunus, Nijer, Libya, Mısır gibi birçok Afrika ülkesini kapsamaktadır. Çöl safarisi yaparak farklı bir heyecan yaşamak isteyenler, Sahra Çölü’nü mutlaka görmeliler.

Assona Camii

Batı Sahra gezilecek yerler listemizdeki Assona Camii, ülkenin önemli şehirlerinden birisi olan Ad Dakhla şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Geleneksel bir dokuya sahip olan cami, modern mimarinin izlerini de taşımaktadır.

Laayoune Grand Camii

Laayoune kentinde bulunan cami, muhteşem görüntüsü ve ihtişamıyla Batı Sahra gezi rehberi listemizde yer almaktadır. Açık pembemsi bir görünüme sahip caminin bir diğer özelliğiyse, kentin en uzun yapısı olmasıdır.

St. Francis Assisi Katedrali

Başkentte bulunan ibadethaneler arasında bulunan yapı, ülkenin İspanyol sömürgesi dönemlerinden kalma bir yapıdır. İspanyol katedrali olarak da bilinen yapı, İspanyol mimarisinin izlerini taşımakta olup, bölgeye gelen turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Saguia el-Hamra

Gezginlerin uğrak yerlerinden birisi olan bölgede, göl ve baraj bulunmaktadır. Özellikle Flamingo kuşlarına çok sık rastlayabileceğiniz Saguia el-Hamra, Batı Sahra gezi rehberi listemizde tavsiye ettiğimiz başlıca yerlerden birisidir.

Souk ez Zaj Laayoune şehrinde bulunan Souk ez Zaj, şehirde bulunan en otantik yerlerden birisidir. Çevresinde bulunan otellerde konaklayabileceğiniz yer, Batı Sahra’nın kültürel ve tarihi dokusunu yansıtan başlıca yerlerinden birisidir. Yine sömürü günlerinin esintilerini yansıtan bölge, birçok İspanya eserine de ev sahipliği yapmaktadır.