İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş Gezi Rehberi3 1
3

Bangladeş Gezi Rehberi

164,7 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan Bangladeş’ın başkenti, Dakka şehridir. Bengalce dilini konuşan ülkede para birimi olarak, Bangladeş Takası kullanılmaktadır. Bangladeş gezi rehberi yazımızda, Bangladeş gezilecek yerler hakkında da detaylı bilgiler yer almaktadır.

Bangladeş Gezilecek Yerler

Ahsan Manzil

Ülkenin başkenti Dakka’da bulunan konut, Nawab ailesinin resmi konutu olarak bilinen bir saraydır. Buriganga nehri kıyısında bulunan saray, 1872 yılında tamamlanmış olup, tarihi bir niteliği bulunmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan saray, başkent Dakka’nın en bilinen sembolleri arasındadır. Sarayı 2003 yılı içerisinde, 3 milyon turistin ziyaret ettiği bilinmektedir.

Lalbagh Kalesi

Bangladeş gezi rehberi listemizdeki kale, Türkiye’de bulunan kalelere göre oldukça gücüktür. 17. Yüzyılda inşa edildiği bilinen kale, Subahdar Muhammed Azam Şah tarafından inşa ettirilmiştir.

Jatiyo Sriti Shoudho Anıtı

1971 yılında Bangladeş Bağımsızlık Savaşı esnasında hayatını kaybedenler için yaptırılan anıt, 46 metre yüksekliğindedir. Başkent Dakka’nın önemli sembolleri arasında yer alan anıtı, her yıl yüzbinlerce turist ziyaret etmektedir.

Altmış Kubbe Camii

1459 yılında yapımı tamamlanan Altmış Kubbe Camii, Bangladeş gezilecek yerler listemizde en fazla ziyaretçi alan yerlerden birisidir. Adı her ne kadar Altmış Kubbe olsa da, 60 sütunu bulunmakta olup kubbe sayısı 77’dir.

Yıldız Camii

Yıldız motifleri ile süslenmesi nedeniyle bu ismi alan camii, 1930’lu yıllarda yapılmıştır. 4 minare ve 5 kubbesi bulunan yapı, İngiliz Kaolin ve Japon çinileri ile bezenmiştir. 21.34 metre minare uzunluğuna sahip caminin genişliği, yaklaşık olarak 8 metredir.

Dhakeshwari Ulusal Tapınağı

Dakka’da bulunan tapınak, 11. Yüzyılda yapılmış olup ‘Sena’ mimarisi ile inşa edilmiştir. 4 kubbesi bulunan tapınağın içerisinde, birçok heykel bulunmaktadır. Halkın gözünde en önemli tapınaklar arasında yer alması nedeniyle, turistlerinde en fazla ziyaret ettiği Bangladeş gezilecek yerler arasındadır.

Dakka Ermeni Kilisesi

Bangladeş gezi rehberi listemizde yer verdiğimiz kilise, 17. Yüzyılda inşa edilmiş ibadethaneler arasındadır. Günümüz itibariyle ülkede Ermeni nüfusu yok denecek kadar az olsa da, 17. Yüzyıl ve öncesinde bölgede, önemli oranda Ermeni nüfusun olduğu bilinmektedir.