İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. B3 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B3 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B3 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur

B3 Vitamini yani Niasin yapısı gereği B1 ve B2 mineralleri ile beraber faaliyet gösterir. Genel olarak içerisinde diğer vitaminleri de barındıran et, balık, ton balığı, incir, yumurta, patates, kahve ve süt ürünleri gibi besinlerde yoğun miktarda B3 vitamini bulunur.

B3 Vitamininin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Diğer vitaminler gibi B3 vitaminlerinin de temel amaçları vücudun metabolizmasına katkı sağlayarak onun sağlam ve etkili bir şekilde amaçlarını yerine getirmesine olanak tanır.

B3 vitamini en temel de sağlıklı bir sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamin türüdür.

Aynı zamanda bol miktarda bulunduğu besin maddeleri de göz önüne alındığı zaman enerji üretimine yardımcı olduğu da görülmüştür.

Pelagra hastalığını önler.

Kolesterolü düşürüp kan dolaşımını düzenleyici bir etkisi de vardır.

Cinsiyet hormonlarının belirli olmasında da B3 vitamini önemli bir etkiye sahiptir.

B3 Vitamini Yeteri Kadar Alınmazsa Ne Olur?

Vücudumuza bu kadar katkısı ve faydası bulunan B3 vitamini besinlerle birlikte yeterli miktarda alınmadığı takdirde yüksek miktarda B3 vitamini eksikliği nedeni ile Pellegra hastalığı oluşur. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül boyutlara ulaşabilecek bir hastalık olan Pellegra B3 vitamini tüketilmesinin önemini vurgulayan en önemli faktördür.

Aynı zamanda B3 vitamin eksikliği kanser riskini arttırır.

Bunun dışında iştah kaybı, sinirlilik ve benzeri gibi sıkıntılarda B3 vitamini eksikliklerinden görülebilir.

Tabi ki her şeyin fazlasının zararlı olduğu bir durumda B3 vitamini kullanımında fazlaya kaçılacak doz miktarı ile doğru orantılı olarak sıkıntılarda meydana gelmektedir. B3 vitamini fazlalığı kişilerin karaciğerlerinde bir sıkıntı yaratabilir, gut hastalığının başlamasına sebep olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap