İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Avokadonun Faydaları Nelerdir

Avokadonun Faydaları Nelerdir

avakado faydaları
1

Avokado


Avokado, adını çok sık duyduğumuz, ancak mutfağımızdaki yeri bu kadar popüler olmayan tropikal bir meyvedir. Faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz bu meyvenin tadı’ da birçok yemeğe uygun ve çok lezzetlidir. 

Avokado Nedir?

avakado nedir
avakado nedir


Tropik iklimler de yetişen Avokado, yeşil kabuğu ve beyaz iç kısmı ile olgunluk döneminde taze olarak tüketilen bir meyvedir. Eşsiz lezzetiyle salatalara farklı tat katmaya yarayan ve meyve olarak da tüketilebilen meyve, çekirdekli bir yapıya sahiptir. Anayurdu Orta Meksika’dır.
Defnegiller familyasına dâhil olan avokado, olgunlaşmadığında tadı buruk olan bir meyvedir. Sıcak iklimlerde yetişebilmesiyle avokado, don olaylarının görüldüğü bölgelerde yetişmeye elverişli değildir. Ülkemizde en fazla Akdeniz kıyılarında üretilen Avokado, don olaylarının az olduğu Rize gibi yerlerde de üretilmektedir.
Sağlık için faydalı olmasının sebebi içerisinde oldukça faydalı vitamin ve minerallerin bulunmasındandır. Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmeye olan avokado, genellikle sıcak iklimlerde yetiştirilmektedir.

Avokado Çeşitleri Nelerdir?


Yaklaşık 500 çeşidi olduğu söylenmekle birlikte genellikle ticari olarak 7 çeşit Avokado üretilmektedir.

Ülkemizde Başlıca;
-HASS: Bu çeşidin dışı sert ve pütürlü, içi ise olgunlaşmayla koyu kahverengiye dönüyor. Meyve içi ise sarı renktedir. 
-FUERTE: En lezzetli çeşitlerden olan fuerte, Meksika ve Guatemalen türlerinin çaprazlanmasıyla elde edilmiştir melez bir çeşittir.
-ETTINGER: Dışı parlak yeşil olan meyve, meyvesi ve çekirdeği de en çok büyüyen cins olmakla beraber, raf ömrü de oldukça uzundur. Meyveler toplandıktan sonra 1 hafta içinde olgunlaşmaya başlar ve uzun süre dayanabilmektedir.
-BACON: Bu çeşidin derisi pürüzsüz ve yeşil renkte olup tadı da orta kıvamdadır. Orta büyüklükte ve meyve içi rengi ise açık sarıdır.
-ERKENCİ: Bu çeşidin kabuğu ince, bu yüzden de soyulması zordur. Yüzeyi pürüzsüz ve açık yeşil renkte olup meyveleri de armut şeklinde ve genel olarak büyüktür.
hem erkek organ olmasına rağmen aynı anda döllenme yapamamaktadır. Döllenme için başka ağaçlardan çiçek tozlarına gereksinim. Bu döllenme çeşidi birçok meyveden farklı olmaktadır ve bilimsel olarak  buna Senkronoiz Dikogami denmektedir. Avokadonun bu özelliğiyle bahçe kurulurken A ve B tipi çeşitlerle karışık bir bahçe oluşturulması gerekmektedir.


Avokadonun Faydaları?

 


-Avokado A, C ve E vitaminleri açısından zengindir.
-Bünyesinde güçlü Antioksidanlar içermektedir.
-Sağlıklı bir üreme sisteminde katkısı bulunmaktadır.
-Zengin demir içeriğiyle kansızlık sorununu önleyici etkisi bulunmaktadır.
-Yüksek kolesterolü önler ve kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır.
-Kalp sağlığını korumakta ve bağışıklı sistemini güçlendirmektedir.
-Protein ve zengin mineral içeriğiyle gebe kadınların beslenmesinde önemli yere sahiptir.
-Cilt maskesi olarak düzenli bir şekilde cilde uygulanmasıyla daha pürüzsüz bir cilde sahip olmamızı sağlar.


Avokado Nasıl Tüketilir?


Çekirdeğinden ayrılarak tüketilen meyve, sandviç sosu, milkshake, salatalarda ve bunun gibi birçok şekilde tüketilmektedir.
Genellikle buzdolabında muhafaza edilmeyen meyve oda şartlarında 4 güne kadar bekletilebilir. Elma, armut gibi meyveler ile bekletilirse olgunlaşma süresi hızlanacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap