1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Artrit İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Artrit İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

romatoid artrit iyileşenler
2

Artrit, eklem ağrısına ve iltihabına neden olan durumlar için bir terimdir. Romatoid, osteoartrit ve psoriatik artrit dahil olmak üzere birkaç farklı tip vardır. Her tür tedavi, iltihabı azaltmayı ve ağrıyı yönetmeyi içerir. Hiçbir diyet artrit semptomlarını tamamen ortadan kaldıramaz ve farklı hastalar iltihaplanmaya neden olan farklı hassasiyetlere sahip olabilir.

Aşağıdakiler potansiyel olarak sizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilecek diyet alışkanlıklarıdır, ancak bazı deneyler yapmanız gerekecektir. Bazı maddeler yiyeceklerdir ve bazıları yiyeceklerin nasıl hazırlandığı ile ilgilidir. Son olarak, en iyi artriti tüketen diyetinizi belirlemek için deneme yanılma süreci için akıllı bir strateji açıklayacağız. Bugün ağrı seviyenizi azaltmaya başlamak için okumaya devam edin.

Doymuş yağlar

Doymuş yağlarda yüksek olan gıdaların yağ ilacı (yağ dokusu) iltihabı tetiklemesi muhtemeldir. Bu durum kalp hastalığı için bir göstergedir ve artrit iltihabını da kötüleştirir. Doymuş yağların ana kaynakları kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri ve kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklerdir.

Mount Sinai Tıp Fakültesinden 2009 yılında yapılan bir çalışma, diyetinizdeki doymuş yağ miktarının azaltılmasının, aynı zamanda iltihabı azaltırken vücudun doğal savunmasını geri kazanmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Şekerler ve Rafine Karbonhidrat

Günlük yüksek miktarda şeker alımı, AGE’lerde bir artışa veya gelişmiş glikasyon son ürünlerine neden olur. AGE’ler, tahmin ettiniz gibi, iltihapların doktorcasıdır. Ayrıca, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, işlenen şekerlerin sitokinler adı verilen inflamatuar “haberciler” in salınımını tetiklediğini bildirmektedir. Aşırı şekerden kaçınmak zordur, çünkü birçok isimle devam eder. Bir strateji önerisi olarak alışverişlerde fruktoz veya sukroz gibi ürün etiketlerinde kelimeler aramaktır.

Artrit ağrınızı azaltmak için, şeker, pişmiş tatlılar ve soda gibi şeylerdeki tamamen boş kalorileri kesmek önemlidir. Rafine beyaz undan yapılan ekmek ve kraker gibi beyaz pirinç ve tahıl gevrekleri gibi mümkün olduğunca geriye doğru kesin. Meyve suyu da listenin dışında – her zaman tüm meyveler için gidin.

Günlük Süt Ürünleri

Çok fazla yağ içermenin ötesinde, süt ürünleri, eklemleri çevreleyen dokuyu tahriş edebilecek belirli bir protein türü içerir. Süt ürününü elimine etmenin sizi daha iyi hissettirip getirmediğine dikkat etmekte fayda var ve eğer öyleyse vegan diyetini denemek gerekebilir.

Proteininizin çoğunu ıspanak, kinoa, fasulye, mercimek, tofu ve fındık ezmesi gibi kaynaklardan almak ağrılı eklemlerin çevresindeki şişliği önemli ölçüde azaltabilir.

Tütün ve Alkol

Tütün de alkol de kimse için iyi alışkanlıklardan değildir. Bazı araştırmalar sigara içenlerin romatoid artrit geliştirme riski daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Araştırmalar sigara içmenin kemiklerinize, eklemlerinize ve bağ dokularınıza zararlı olduğunu göstermiştir. Sigara içmek aynı zamanda artrit

tedavisini daha az etkili hale getirir ve ameliyat gerekli olduğunda daha fazla komplikasyona neden olabilir.

Alkol içenlerin, ürik asidin etkili bir şekilde metabolize olmadığı bir hastalık olan gut gelişimi olasılığı daha yüksektir. Bu, özellikle ayakların daha küçük kemiklerinde artrite neden olabilir. Alkol tüketmek karaciğerin fazla mesai yapmasına neden olur ve çok fazla içilmesi karaciğeri ciddi şekilde zayıflatabilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Son olarak, hem alkol hem de tütün tüketimi, sağlıklı eklemler için temel gereksinimlere müdahale edebilir: dengeli beslenme, egzersiz ve yeterli uyku.

Tuz

romatoid artrit iyileşenler,.jpg

Tuz, bazı artrit hastalarına diğerlerinden daha fazla zarar verebilecek bir başka şeydir, ancak aşırı tüketimin eklem iltihaplarınızı artırıp artırmadığını düşünmelisiniz. Paketlenmiş yiyeceklerin çoğu sadece çok fazla tuz içermez, aynı zamanda rahatsız edici koruyucu maddeler içerir.

Yiyecekleri tüm formundan evde pişirmek, tükettiğiniz tuz miktarını gerçekten kontrol etmenin tek yoludur. Az sodyumlu ürünleri seçmek için etiketleri okuyun ve sadece doğal koruyucuları olanları deneyin.

Mısır yağı / Omega-6s

Omega 6 yağ asitleri aslında normal büyüme ve gelişme için vücut ihtiyaçları tarafından ihtiyaç vardır. İşin püf noktası, omega-6’ların omega-3’lerle (balık yağında olduğu gibi) doğru dengeye ihtiyacı olması. Çok fazla omega-6, artrit rahatsız edebilecek inflamatuar kimyasallarla ilişkilidir. Diyetinizde çok fazla omega-6 almak çok kolaydır.

Bunu önlemek için mısır, ayçiçeği, sebze, soya, yer fıstığı, aspir ve üzüm çekirdeği gibi yağlardan uzak durun. Omega-6’lar ayrıca birçok salata sosunda ve mayonezde bulunur. Zeytinyağı, fındık ve keten ve kabak gibi tohumları iterek daha fazla omega-3 ekleyin.

Yapay Katkı Maddeleri

Laboratuarda yapılan gıda katkı maddeleri, bazı insanlarda kronik enflamasyonu tetikleyebilir ve en iyi artrit hastaları tarafından önlenebilir. En önemli örnek, soya sosu da dahil olmak üzere birçok Asyalı gıdada bulunan sinsi tuz bazlı bir toz olan MSG’dir. Ayrıca salata soslarına, şarküteri etlerine, çorba karışımlarına veya diğer sebeplerden kaçınılması gereken hızlı yiyeceklere eklenebilir. MSG ile ilgili sorun büyük olasılıkla sodyum içeriğidir.

Potansiyel olarak kaçınmanız gereken bir başka kimyasal katkı maddesi aspartamdır. Şeker alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, bu tatlandırıcı iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak tamamen besleyici değildir ve hassasiyeti olan kişilerde vücuda yabancı bir istilacı sisteme girmiş gibi tepki vermesini tetikler. Bu, ne pahasına olursa olsun önlemek istediğiniz enflamatuar tepkiye neden olur.

Düşük Pişirme İle Kızarmış Gıdalar

AGE’lerden (gelişmiş glikasyon son ürünleri) ve vücutta iltihaplanma eğiliminden bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Üretilmelerinin bir başka yolu da yiyecekleri yüksek bir sıcaklığa ısıtmaktır. Bu ızgara, kızartılmış veya pastörize edilmiş ürünlerin yenildiğinde sitokin salgılayabileceği ve vücutta iltihaplı mesajlar gönderebileceği anlamına gelir.

Pişmiş tüm yiyecekleri diyetinizden çıkarmak imkansız olsa da (bazı insanlar sadece çiğ yiyecekler yiyor olsa da), yediğiniz miktarı mümkün olduğunca azaltmak akıllıca olacaktır. Bütün meyveler, çiğ veya hafif pişmiş sebzeler ve salatalar harika alternatiflerdir.

Artrit için Son Söz

Bazı artrit hastaları, listemizdeki yiyecekler, malzemeler ve hazırlama yöntemlerinden diğerlerinden daha fazla rahatsız olur. Hangi tür diyetin sizin için en uygun olduğunu belirlemek bir deneme yanılma süreci olacaktır. Yediklerinizi ve artrit ağrınızın seviyesini gösteren bir yemek günlüğü tutmak, özel ihtiyaçlarınız hakkında doğru sonuçlar elde etmenin bir yoludur.

Tüm potansiyel olarak rahatsız edici öğeleri bir kerede ortadan kaldırmak ve ardından gelecek hafta içinde ne hissettiğinizi dikkat etmek en iyisidir. Ardından, örneğin süt veya ekmek gibi bir öğeyi tekrar ekleyin. Yine bir hafta boyunca nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Ağrınız alevlenirse, o yemek sizin için iyi değil. Belirgin bir farkınız yoksa, diyetinizde kalmanız sorun olmayabilir.