İlginizi Çekebilir
Kanada’da Yaşam 1
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk2
4

Arnavutluk gezi rehberi yazımızda nüfusu yaklaşık olarak 3 milyon civarında olan ve başkenti Tiran olan Arnavutluk cumhuriyeti hakkında temel bilgilerin yanı sıra, Arnavutluk gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler sunacağız.

Arnavutluk Gezi Rehberi

Arnavutluk Hakkında Temel Bilgiler

Güney Avrupa bölgesinde yer alan Arnavutluk, 3 milyonluk nüfusu ile küçük bir ülkedir. Halkının çoğunluğu Müslüman olan ülkede, en yaygın olan ikinci din ise Hristiyanlık olarak bilinmektedir.

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Arnavutluk gezilecek yerler listemizde tavsiye ettiğimiz Tiran ulusal tarih müzesi, 1981 yılında açılmış olup içerisinde ülke geçmişi hakkında bilgi edinebileceğiniz pek çok tarihi eseri barındırmaktadır. Mimar emre tarafından tasarlanarak hayata geçirilen Tiran ulusal tarih müzesi, Arnavutluk’un en büyük müzesi olarak bilinmektedir. İçerisinde ilk çağ, ortaçağ, Rönesans ve bağımsızlık dönemlerine ait heykellerin ve 2. Dünya savaşı esnasında kullanılan savaş malzemelerinin yanı sıra, farklı birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Ethem Bey Cami

Yine Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan Ethem Bey cami, 18. Yüzyılın sonlarında Ethem Bey tarafından yapımına başlanmıştır. Komünist rejim döneminde dahi ayakta kalan ancak ibadete kapatılan cami, 1991 yılında binlerce kişinin başkaldırısı ile tekrar ibadethane olarak açılmıştır. Etrafında bulunan doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Ethem Bey cami, Arnavutluk gezi rehberi listemizde tavsiye ettiğimiz önemli yerlerden birisidir.

Berat Evleri

Ülkemizde bulunan Safranbolu evlerini hatırlatan yapısıyla Unesco tarafından koruma altına alınan evler, Arnavutluk’un berat şehrinde bulunmaktadır. Yaklaşık 2400 yıllık geçmişe sahip olan şehirde, Müslümanlar ve Hristiyanlar farklı mahallelerde yaşamaktadırlar.

Butrint Antik Kent

Saranda şehrinde bulunan antik kent Arnavutluk gezilecek yerler arasında yer alıp, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Ülkenin Yunanistan sınırına yakın bir yerde olan antik kent, Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca antik kentin içinde 19. Yüzyılda ali paşa tarafından yaptırıldığı bilinen bir kalede yer almaktadır.

Gjirokaster KalesiArnavutluk gezi rehberi listemizde görmenizi istediğimiz yerlerden bir başkası olan bu kale, roma imparatorluğu tarafından etrafı surlarla çevrilmiş olup, Osmanlı zamanında da 1811 yılında ali paşa tarafından genişletme çalışmaları ile genişletilmiştir. 1900’lü yıllarda ise mahkumların hapsedildiği bir zindana dönüştürülen kale, 2. Dünya savaşı esnasında alman ve İtalyanların kullanmış oldukları toplar, 2 adet müze ve savaş esnasında

kullanılan Amerikan uçakları ve saat kulesinin bulunmasıyla, adeta bir müze görevi yapmaktadır.

Opera Binası

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yer alan opera binası, 1963 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Dönemin işçi partisi tarafından 1959 yılında inşaatına başlanan opera binası, ayrıca içerisinde ulusal bir kütüphaneye de ev sahipliği yapmaktadır.