İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Çalışır ?
  3. Arabada Klima Nasıl Çalışır

Arabada Klima Nasıl Çalışır

Arabada Klima Nasıl Çalışır
3

Sistemin içindeki soğutucu bir parça akışkan, bir parça gaz ve bir parça basınç altında tutulur. Sistem çalışmadığında düşük basınç altında yaklaşık 70 psi gaz kalır. Bu gazın optimum özelliği, sıkıştırıldığında sıcak gaz üretme kabiliyetidir ve radyatörün önünde bulunan kondansatörde soğutulduğunda, sıcak olan yüksekliğe dönüşür.

Klima nedir 

Arabada klima nasıl çalışır; daha sonra genleşme valfi veya orifis borusu (küçük delik) içinden salınan basınçlı sıvıdan geçer. Yüksek basınçlı sıvı anında düşük basınçlı gaz buharına dönüşür, bu da klimanın içindeki soğukluğu oluşturur; bu durumda fan motoru içinden havalandırma sistemine ve iç kısma hava geçirir.

Tüm bu işlem temel olarak yüksek basınçlı bir sıvıdan meydana gelir, ardından düşük basınçlı bir gaza dönüşüm yapılır. Arabada klima nasıl çalışır konusunu şu şekilde özetleyebiliriz, kutu saç spreyi alıp ürünün yukarda bulunan fıskiye kısmına basarsanız itici ile birlikte içindeki havayı serbest bırakırsanız, kutu soğuyacaktır. Bu, klima tarafından kullanılan aynı kimyasal reaksiyondur, bunun tek istisnası, buharlaştırıcı içinde gazın geri kazanılması ve daha sonra da sisteme geri gönderilmesidir.

Yorum Yap

Yorum Yap