İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Angola Gezi Rehberi

Angola Gezi Rehberi

Angola2
2

Angola gezi rehberi başlıklı bu yazımızda, Portekiz’in uzun yıllar boyunca sömürüsü altında kalan Afrika ülkelerinden birisi olan Angola hakkında temel bilgiler verip, Angola gezilecek yerler hakkında da tavsiyelerde bulunacağız.

Angola Gezi Rehberi

Angola Hakkında Temel Bilgiler

Başkenti Luanda olan ülke, bağımsızlığından sonra 18 bölgeye ayrılarak yönetilmeye başlanmıştır. Uzun yıllar boyunca Portekiz sömürgesinde kalması nedeniyle, ülkenin şu andaki resmi dili halen Portekizcedir. 26 milyonluk nüfusunun yarısı Hristiyan olan Angola, diğer yarısı ise yerel inançlara sahip insanlardan oluşmaktadır. Ülkede yarım milyona yakın, Müslümanın olduğu da bilinmektedir.

Angola Gezilecek Yerler

Quiçama Milli Parkı

Yaklaşık 10000 kilometrekarelik alana sahip devasa boyuttaki milli park, 1957 yılında ulusal park olarak ilan edilmiştir. Başta filler olmak üzere farklı av hayvanlarının da bulunduğu bu devasa park, Angola’nın turizm yükünü çeken en önemli yerlerden birisidir. Şayet ülkeye yolunuz düşerse, bu milli parkı ziyaret etmenizi öneririz.

Aziz Michael Kilisesi

Aynı zamanda kale olarak da bilinen kilise, Portekizlilerin sömürüsü döneminde yine onlar tarafından inşa edilmiştir. Ülkenin başkenti Luganda’da bulunan en önemli Portekiz yapıtları arasında yer alan kilise, 1576 yılında inşa edilmiş olup, Angola gezilecek yerler listesinde tavsiye ettiğimiz tarihi mekanlarından birisidir. Aynı zamanda kale içerisinde birçok heykel ve seramik eşyanın olması, kaleyi müze havasına dönüştürmektedir.

Kalandula Şelaleleri

Angola gezi rehberi listemizde yer alan Kalandula şelaleleri, ülkenin en fazla turist çeken bölgeleri arasında yer almaktadır. Muhteşem bir görüntüye sahip olan şelaleler, 105 metre yükseklik ve 400 metre genişliği ile Afrika’nın en büyük şelaleleri arasında yer almaktadır.

Mirandoura Da Lua

Türkçe anlamı ayın bakış açısı olan bu yer, yağmur, rüzgar ve erozyon nedeniyle oluşmuş muhteşem bir otantik görüntüye sahip olup, Angola gezilecek yerler listemizde yer almaktadır. Film yönetmenlerinin de dikkatini çeken bölge, Nevşehir’de bulunan peri bacalarında andırmaktadır.

Tundavala

Gerek bölge halkı tarafından ve gerekse yabancı turistler tarafından en fazla ziyaret edilen yerler arasında bulunan Tundalava, 2200 metreye yaklaşan sarp dağlardan oluşmaktadır. Oldukça keskin uçurumlara sahip olan bölge, muhteşem manzarası ile özellikle doğa manzarası sevenler için kesinlikle tavsiye edeceğimiz yerlerden birisidir.

Silahlı Kuvvetler Müzesi

Angola gezi rehberi listemizde son olarak görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden birisi de, silahlı kuvvetler müzesidir. 1975 yılında hizmete açılan müze, eski muharebe araç ve gereçlerinin yanı sıra, 2 motorlu uçaklar ve eski silahların yer aldığı oldukça geniş kapsamlı bir müzedir.