İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Android Dns Değiştirme Nasıl Yapılır

Android Dns Değiştirme Nasıl Yapılır

Android Dns Değiştirme Nasıl Yapılır dns değişimi hakkında tüm merak ettikleriniz makalemizde.

Android Dns Değiştirme Nasıl Yapılır

DNS, internetteki bilgisayarlara bir isim atamamızı ve  bu isimi diğer bilgisayardan çözümlememize yarayan bir sistemdir. DNS’nin açılımı ”Domain Name System” türkçe tercümesi ise ” Alan Adı Sistemi ” dir. Son zamanlarda ülkemizdeki internet yavaşlığından birçok internet kullanıcısı şikayetçi olmaktadır. Bu sorunu gidermek için kullanıcılar birçok çözüm üretmektedir. Bu çözümlerin de en başında cihazınızın DNS ayarlarını değiştirmek geliyor.

DNS Ayarları Neden Değiştirilir?

Cevabı aslında çok basit. DNS değiştirmemizin sebebi internet sitelerine  uygulanan sansürü kaldırmaktır. Günümüzde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bazı sitelere sansür uygulamaktadır. İnternet kullanıcıları bu sitelere erişim sağlamak için bilgisayar, telefon veya tableterinde DNS ayarlarını değiştirmektedir.
DNS değiştirmenizi gerektirebilecek diğer bir durum ise DNS sunucusunun çıkaracağı sorunlardır. DHCP sistemi ile sağlayıcınızın size verdiği gerekli DNS sunucularını ister. tarayıcınızın IP bölümüne siteniz ismini veya arama kelimesini yazarak siteye erişim sağlarsınız. Bazı durumlarda internetiniz ağınızdaki birincil ve ikinci DNS sunucularına bağlanamaz. Bu yüzden android cihazınız DNS ayarlarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.


DNS Sağlayıcı ve Sunucuları Nelerdir?

Google: 8.8.8.8   8.8.4.4
Level3:  209.244.0.3
Norton ConnectSafe:  199.85.126.10
OpenNIC:  216.87.84.211
SafeDNS:  195.46.39.39
OpenDNS Home:  208.67.222.222


Android DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?


Android işletim sistemine sahip bir telefon veya tablet kullanıcısı iseniz size gerekli olan tek şey cihazınızın bir ağa bağlanmış olmasıdır. Bunun için öncelikle telefon veya tabletinizin Ayarlar bölümüne girin. Ardından ”Kablosuz” veya ”Wİ-Fi” sekmesini seçmeniz gerekmektedir. Ardından bağlı bulunduğunuz internet ağının üstüne bir süre basılı tutun. Karşınıza çıkan sekmelerden ” Ağ Ayarlarını Yönet” seçeneğini basın. Ardından ” Gelişmiş Seçenekleri Göster”  seçeneğini seçin ve karşınıza çıkan menülerden ”IP Ayarlarını Değiştir ” seçeneğini statik olarak değiştirin. IP ayarlarını değiştirdikten sonra aşağıda ”DNS 1” ve ”DNS 2” seçeneklerini göreceksiniz.  Bu bölüme gerekli DNS numaralarını yazabilirsiniz. Daha sonra kaydet butonuna bastıktan sonra DNS ayarlarınızı değiştirmiş olacaksınız. Android cihazınızda DNS ayarlarını değiştirmek için bazı mobil uygulamalar da mevcuttur. Bu programlar Hotspot Shield VPN, DNS Changer, Set DNS, DNS Setting, Static DNS for Wİ-Fİ, Ping DNS, DNS Enabler, DNS Lookup ve Dynamic DND Client programlarıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap