1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Als Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Als Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

als hastaligi ve tedavi yollari
1

ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı, ilerlemiş sinir sistemi hatalığıdır. Beyinden omuriliğe doğru uzanan motor sinirlerin bu hastalık sonucu olumsuz olarak etkilenmesi nedeniyle kas hareketleri sınırlanır. Hastalığın ilerlemesi durumu ise felç ile sonuçlanabilmektedir.

Hastaya ALS hastalığı tanısı konulabilmesi için uzun dönemli bir teşhisi ihtiyaç vardır. Çünkü ALS ile diğer kas ve sinir hastalıkları karıştırılabilmektedir. ALS teşhisi için manyetik rezonans görüntüleme ile elektromiyogram yöntemleri ile kastan alınan parçalar incelenir. Kastan alınan parça veya parçaların incelenmesi sonrasında, alınacak kan örneklerinin de incelenerek değerlendirmeye alınması gerekebilmektedir. ALS hastalığının tedavisi de belirtilerine göre değişiklik göstermektedir.

ALS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

ALS hastalığının belirtileri başlangıç sürecinde ilk olarak kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik hissedilmesiyle başlar. Ancak bu his çok fazla fark edilebilir seviyede olmayabilir. Zaman geçtikçe hissedilen kuvvetsizlikte aynı oranda artar.

Konuşma esnasında, yemek yerken çiğneme esnasında ve nefes alıp vermede güçlükler yaşanabilir. Yutkunma zorlaşabilir ve buna bağlı olarakta ağızda tükürük birikmesiyle birlikte konuşmada da zorluklar yaşabilir.

Sinirler tarafından uyarılamayan kasların zaman geçtikçe yapılarında bozulmalar meydana gelir. Sonuç itibariyle kendilerinden yeterli düzeyde verim alınamaz ve güçsüzlük başta olmak üzere çeşitli hareket kısıtlıklarına neden olur.

Kollarda ve bacaklar kas yapılarındaki bozulmalara bağlı olarak incelmeler görülebilir. Ellerde ve ayaklarda kramp ve seyirmeler olabilir. Kollar ve bacaklar her geçen gün daha da güçsüzleşir.

Kontrolsüz bir şekilde meydana gelen gülme ve ağlama gibi durumlarda ALS hastalığı belirtileri arasındadır.