İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İcatlar
  3. Akıllı Telefonu Kim İcat Etti

Akıllı Telefonu Kim İcat Etti

Akıllı Telefonu Kim İcat Etti
3

Akıllı telefonların ilk tasarımını Nikola Tesla düşünmüştür. Akıllı telefon icadı ve patenti ise Theodore Paraskevakos’a aittir. Akıllı telefonların çalışma sisteminin patenti bu isimdedir. Theodore Paraskevakos’a akıllı telefon patentlerini 1971 ve 1974 yıllarında almıştır.  Bu gün akıllı telefonu kim icat etti diye sorduğumuzda çok eski bir zaman gibi gelebilir ama akıllı telefonun siteminin icadı çok da eski ir zamana ait değil. Simon olarak adlandırılan ilk akıllı telefon 1992 yılında icat edildi.

Akıllı Telefon Ne Zaman Yaygınlaştı

İlk piyasa sürülen akıllı telefon 1996 yılında Nokia oldu. Akıllı telefonların hayata yayılması 2000’li yıllarda gerçekleşti. Bu gün ise akıllı telefonlarda farklı işletim sistemleri kullanılıyor. Bugünün akıllı telefonları cepte taşınan küçük bilgisayarlar gibidir.

En yaygın olan işletim sistemi Android olarak görülmektedir. İkinci en yaygın işletim sistemi ise İOS’dur. İOS iPhone telefonlarda kullanılan işletim sistemidir. Android ise daha genel bir kullanım alanına sahip olan işletim sistemidir. Bu gün artık dünyanın her yerinde akıllı telefonlar hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap