1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. aidatsız kredi kartları

aidatsız kredi kartları

Kredi Kartı Kullanımı Ve Kontrolsüz Tüketim

Günümüzde ekonomik herhangi bir güçlükle karşılaştığımızda bize yardım eden kurumlar bankalar olur. Gerek devlet bankaları, gerek özel bankalar nakdi anlamda belli başlı ölçütleri sağlayan tüm kullanıcılarına nakdi anlamda destek sağlar. Bankalardan sunulan her hizmetin bir karşılığı vardır. Yazımızda kredi kartları için geçerli olan aidat ve Aidatsız Kredi Kartı konusu ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Faydalı olmasını dileriz.

Kredi kartı aidatı nedir?

Ülkemizde şuanda aktif olarak faaliyet gösteren kamusal sermayeli 3 adet banka, özel sermayeli 9 adet banka ve yabancı sermayeli 21 adet banka olmak üzere toplamda 33 banka bulunuyor. Bu bankalardan istediğiniz an belli koşulları sağlamak kaydıyla ürün ve hizmet sağlayabiliyorsunuz.

Bankaları, parayı satarak para kazanan kurumlar olarak tanımlamak pekte yanlış olmaz. Her müşteriye; (ister ticari ister bireysel olsun.)  sunulan her hizmetin bir bedeli vardır ve bu müşteriye yansıtılır. Bu bedel; kredilerde dosya masrafı,  kredi kartları, mevduat hesapları ve bireysel kredili hesaplar ( KMH ya da esnek hesap olarak da ifade edilir.) için ise aidat olarak adlandırılır.

Konumuz olan, kredi kartlarıyla ilgili detaylı bilgiye gelecek olursak; kredi kartı aidatı, bankanızın size sunmuş olduğu kredi kartı hizmetine karşılık belli dönemlerde alınan nakdi bedeldir. Yani bankanız size bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartını sağladığı için kartınıza ekstra olarak ödenmesi gereken bir tutar yansıtır.

Aidatsız Kredi Kartı var mıdır?

Kart aidatı ve kart aidatının iadesi konusu son dönemlerde birçok kullanıcının itirazıyla gündeme taşınan bir konudur. Banka kullanıcıları kredi kartının aidatına ilişkin ödeme yapmak istemediklerini belirttiler ve iade talebinde bulunup iade aldılar. Bu olayı emsal göstererek bazı kullanıcılarda geriye dönük ödedikleri kart aidatının iadesi talebinde bulundular. Konuya ilişkin yetkili karar mercilerine bir süredir yapılan şikâyetler sonuç verdi. Sonrasında yeni düzenlemeler söz konusu oldu ve banka kullanıcıları daha önceden yapmış oldukları ödemeleri geri ödeme, mevcut kesintiler içinse iptal talebinde bulundular. Bu konuya ilişkin kullanıcılar birbirlerini etkilemeye başlamışlardı. İlk etapta bankaya başvuran müşteriler talepleri olumsuz sonuçlandığında hukuki yola başvuruyordu. Bu talepler üzerine kart aidatlarının ödenmesi tartışılan bir konu haline gelirken konuya dair karar yetkisi bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ; şikâyetlerin önlenmesi amacıyla Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanarak, yeni bir düzenlemeye gitti. Yapılan düzenleme banka müşterilerinin lehine bir içerik taşıyordu. BDDK’nın değişikliği sonrası bankalarda konuya ilişkin uygulamaları gözden geçirmek zorunda kaldı.

Kredi kartı aidatınızı iptal ettirmek yani aidatsız kredi kartı sahibi olmak için;  öncelikle kullanıcısı olduğunuz özel ya da devlet bankasının çağrı merkezine ulaşarak, kesintisi yapılan kart aidatının ödemesini yapmak istemediğinizi belirtin ve kredi kartı aidatınızla ilgili iade talebinde bulunun. Eğer bu talep olumlu sonuçlandıysa, kart aidatıyla ilgili probleminiz çözüldü demektir. İtiraz ettiniz ama sonuç alamadınız,  bu kez kullanıcısı olduğunuz bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de kartınızı aktifleştirdiğiniz banka şubesine kart aidatına yönelik itirazı konu alan bir dilekçe göndermelisiniz. Şayet söz konusu dilekçeyi iadeli taahhütlü gönderirseniz, postayı karşılayan kişinin imzası da elinize geçmiş olur. İadeli taahhütlü dilekçe yöntemi de işe yaramadıysa bu noktadan sonra; hukuki yolu ya da müşterisi olduğunuz bankayla görüşme yoluna gitmeniz gerekiyor. Mesela yine çağrı merkezini arayıp,   kart aidatı iadesi gerçekleşmediği takdirde sahip olduğunuz kartı iptal ettireceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu ifade, genellikle probleminizi çözmeye yetiyor.

Bu işlemin sonunda aidatsız kredi kartı sahibi olacaksınız. Hem de geçmişte yaptığınız kredi kartı aidatlarını da geri alma şansınız olacak. Böyle bir sürece girmek istemiyorsanız, birçok bankanın sitesi üzerinden tahsis sürecinden hemen sonra hiçbir şekilde aidat kesintisi yapmayan aidatsız kredi kartı da edinmeniz mümkün

Yorum Yap

Yorum Yap