İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Ağız Yaralarını Tedavi Etmenin 8 Yolu

Ağız Yaralarını Tedavi Etmenin 8 Yolu

agiz-yaralari

Ağız yaraları herkes de görülen ve tedavi süreci oldukça kolay olan ufak bir rahatsızlık olarak bilindiği üzere ağız yaralarını tedavi etmenin 8 yolu nedir ve nasıl gerçekleşir sizlere püf noktaları ile birlikte açıklıyoruz. Ağızda oluşan yaralar genel olarak dudak kısımlarında, dil üstünde ve dudakların bölümlerinde meydana gelir. Bu yaralar çiğneme ya da konuşma sırasında ağrı yaptığından dolayı rahat bir şekilde eylem gerçekleştirilemez.

Durum böyle olunca yenilen yemekten ve sohbetten zevk almaz duruma gelinebiliyor. Tedavi süreci uygulanan işlemlere göre farklılık göstermektedir. Ağrı ve sızılardan kurtulmanın yolu olarak ağız yaraları için tuzlu su yöntemi kullanılabilir. Böylece dudakta oluşan mikroplar tuzlu su ile birlikte kırılacaktır. Ağız yaralarının tedavisi adına doğal yollar bulunuyor. Doğal yolları kullanarak ağız yaraları nasıl geçer ve ağız yaraları nedenleri nelerdir konusu dikkate alınarak uygulamalar gerçekleştirilmelidir.

Ağız Yaraları Neden Oluşur?

Ağızda oluşan yaralar genellikle psikolojik ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Neden olan bu durumun haricinde ağızda yara oluşumunu tetikleyen ve önemli rol oynayan pek çok farklı sebeplerde mevcuttur. Ağız yarasına sebep olacak sağlık sorunları ve bazı yanlış davranışlar şunlardır:

 • Hormonal değişiklik
 • Mineral eksikliği
 • Vitamin eksikliği
 • İlaç kullanımı
 • Genetik rahatsızlık
 • Besin alerjisi
 • Sigara kullanımı
 • Ağız bakımının yetersiz kalması
 • Bağışıklık sisteminin zayıflığı
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Asitli içeceklerin tüketimi
 • Diş ve diş etlerindeki yapısal bozukluk

Bu nedenler ağızda yara oluşumu konusunda ciddi derecede etkileyen önemli faktörler olmaktadır.

Ağız Yarasının Belirtileri

Belirtileri 1 ya da 2 gün içerisinde oluşan, hızlı biçimde gelişme gören ve genel olarak birkaç gün içinde iyileşmesi yaşanan yaralar olarak görülür. Bu sürecin içerisinde görülen belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • İştahın azalması
 • Boğazda oluşan ağrı
 • Ağız kısmında kızarıklık şeklinde yaralar
 • Oluşan yara kısmında iltihaplanma
 • Yara kısmında ağrı, hassasiyet ve şişkinlik
 • Batma ve ağrı hissi ile birlikte çiğneyememe ve konuşamama
 • Dişlerin fırçalanması esnasında var olan acı hissi

Var olan bu belirtiler ağız yarasının en önemli belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.Ağız Yaralarını Tedavi Etmenin 8 Yolu

Ağız Yaralarını Tedavi Etme Yöntemleri

Ağızda oluşan rahatsız edici ve günlük hayatı etkileyen yaraları tedavi etmek oldukça kolay bir süreç olmaktadır. Ağız yaralarının tedavisi dikkat ve itina gerektiren bir durumdur. Bu nedenle tedavi sürecine önem verilmesi gerekir. Birçok doğal yöntem kullanarak oluşan yaraları hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü İle Tedavi

Marketler de kolaylıkla bulabileceğiniz Hindistan cevizi sütünü kullanabilirsiniz. Fakat Hindistan cevizini alarak evde kendiniz hazırlamanız iyileşme sürecini daha iyi etkileyecektir. Hindistan cevizinin iç kısmında bulunan sütü günde en az 3 kez ağızda oluşan yaraların üstüne iyice yedirin. Sütün içerisinde bulunan mineraller oluşan yaraların iyileşmesi için destek olacaktır.

Yoğurt İle Tedavi

Yoğurt içerisinde barındırdığı asit ve yararlı bakteriler nedeni ile ağız yaralarına oldukça iyi gelir. Ağzın pH seviyesini kontrol edip yaraların tedavisi için kullanılan en önemli yöntemden bir tanesidir. Ağızda sıklıkla yaralar oluşan bir kişi günde en az 1 porsiyon yoğurt tüketmelidir. Ayrıca oluşan yaranın üstüne pamuk yardımı ile yoğurt sürülerek emilmesi sağlanmalıdır. Böylece yoğurt ağız yarasının iyileşmesine destek olur.

Adaçayı ile Tedavi

Enfeksiyon için adaçayı oldukça iyi gelen bir tedavi yöntemidir. Ağız yaralarının iyileşmesi bakımından doğal tedavi olarak tercih edilir. Adaçayı kaynatılarak hazırlanır ve ılık halle geldikten sonra ağız içerisinde bekletilir. Böylece yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Tuzlu Su İle Tedavi

Tuzlu su mikrop kırıcı özelliği ile ö plana çıkan tedavi yöntemi olmaktadır. Tuzlu su ağızda oluşan yaraların mikrobunu kırarak iyileşme sürecine büyük katkı sağlar. 1 çay bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tuz atıp karıştırdıktan sonra ağızda gargara işlemi yapılır. Böylece ağız dezenfekte edilerek yaraların iyileşmesi konusunda hızlanma sağlanmış olur.

Aloe Vera İle Tedavi

Aloe vera sadece ağız yaraları için değil aynı zamanda kesik ve yanıklar içinde gayet önemli bir tedavi yöntemi olmaktadır. Aloe vera jelini yaranın oluştuğu yere sürdükten sonra kuruması beklenmelidir. Bu şekilde ağız yarası üzerinde ki mikroplar kırılacaktır. Ayrıca aloe vera jelini biraz suyun içerisine atıp karıştırdıktan sonra gargara yapılarak da aynı şekilde tedavi işlemi uygulanabilir.

Karbonat İle Tedavi

Karbonat pek çok özelliği ile birlikte yaraların tedavisinde kullanılan önemli bir yöntem olmaktadır. Karbonat tedavisi oldukça etkili bir yöntem olup iyileşme sürecine ek bir hız katarak destek sağlar. Ağız yarasında karbonatın kullanılması için 2 adet yol bulunur. İlk olarak su ve karbonatı karıştırarak macun haline getirip ağız yarasının olduğu kısma sürmek. İkinci olarak gargara şeklinde kullanarak mikrobun kırılmasını sağlamak. Bu iki yoldan birisini seçerek karbonat ile ağız yaralarınızı iyileştirebilirsiniz.Ağız Yaralarını Tedavi Etme

Çay Ağacı Yağı İle Tedavi

Antiseptik özellik barındıran bu önemli yağ türü, ağız yaralarında kullanılan en önemli tedavi yöntemlerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Ağız içerisinde bulunan bakteriler, mantarlar ve pek çok farklı mikroorganizmalar için çay ağacı yağı kullanılarak tedavi sağlanabilir. Çay ağacı yağını su ile birlikte seyrelterek kullanmanız tavsiye edilir.

Ağız yaralarının oluştuğu kısımlara ulaşması şartı ile gargara olarak kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağını kullandıktan sonra 20 dakika yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. Bu tedavi yöntemini günde en az 2 kere olması şartı ile gargara şeklinde tekrarlamanızda fayda olacaktır.

Buz İle Tedavi

Ağızda oluşan yaralar genel olarak kırmızı ve iltihaplı şekilde belirir. Oluşan bu yaraların üstüne ufak bir buz yerleştirdiğiniz takdirde ağrılarını hafifletmiş olursunuz. Ancak ilk olarak buz bir bez içine konulur ve bez yardımı ile yara olan bölgeye konulur. Böylece dayanabildiğiniz kadar buzu yaranın oluştuğu kısma tutun.

Yorum Yap

Yorum Yap