İlginizi Çekebilir
Bhutan Gezi Rehberi
  1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler
  3. Afganistan Gezi Rehberi

Afganistan Gezi Rehberi

afganistan 3
1

Afganistan gezi rehberi yazımızda, Afganistan’a seyahat planlayanlar için bir takım bilgiler sunduk. Afganistan seyahati yapmak isteyen okurlarımız, Afganistan gezi rehberi niteliğindeki bu yazıdan yararlanarak, seyahatlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Afganistan Gezi Rehberi

Afganistan Hakkında Genel Bilgiler

Özbekistan ve Tacikistan’ın yanı sıra Çin ile de komşu olan Afganistan halkının %99’u Müslüman inanışa sahip olup, Türkmen, Aymak, Tacik, Özbek ve Peştun gibi farklı etnik kimliklerin yaşadığı bir ülkedir.

34 şehirli ülkenin başkenti Kabil olup, 4 milyon nüfusa sahip en kalabalık şehir olma özelliğini taşımaktadır. Ülkenin nüfusu ise, 15 milyon 592 bin civarındadır.

Afganistan Para Birimi ve TL Karşılığı Nedir?

Afganistan para birimi Afgan Afganisi olup, bu para biriminin güncel olarak TL karşılığı; 0,073 TL’dir. Yani Türk Lirasına göre değeri düşük bir para birimidir. Ki bu durum, Afganistan’a gidecek olanlar için bir avantaj sağlamaktadır.

Afgan Mutfak Kültürü

Mutfak kültürüne baktığımızda, bize çok yakın olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle pilav ve at ağırlıklı bir mutfak kültürleri bulunan Afganlar, yemek yerken bıçak ve çatal yerine ekmek kullanırlar.

Afganistan’da Gezilecek Yerler

Oldukça köklü bir tarihi olması ve tarih boyunca farklı medeniyetlerin hakimiyetine girmiş olması nedeniyle, Afganistan gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ülkedir.

Aşağıda Afganistan gezilecek tarihi yerler listesi yer almakta olup, buralardan en azından birkaç yeri mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Güldere-i Estopa: 4. Yüzyıldan yapılan yapı, çiçek süslemeli ve heykelli sütunları ile ön plana çıkmaktadır. Afganistan gezisi yapacakların, mutlaka görmesini tavsiye ettiğimiz yerlerden birisidir.

Bala Hisar: Afganistan’ın başkenti olan Kabil’de yer alan kale, Milattan Önce 6. Yüzyıla dayanan tarihi ile, Afganistan’da gezilecek tarihi yerler listemizde yer almaktadır.

Hırka-i Şerif: Ahmet Şah Durrani vasıtasıyla Kandahar şehrine getirilen Hırka-i Şerif, Afganistan gezilerinde en fazla ziyaret edilen yerlerden birisidir.

Cam Minaresi: Tam 65 metre yüksekliğe sahip olan Bamyam’da ki Cam Minaresi, Afganistan gezilecek yerler tavsiyelerimizden birisidir.

Herat Büyük Cami: Çok eski dönemlere hatta Zerdüştiler dönemine uzanan bir tarihe sahip cami, Afganistan’ın Herat şehrinde yer alan tarihi yapılardan birisidir.

Babür Bahçesi: Kabil’in en fazla ziyaret edilen yerlerinden birisi olan tarihi park, görsel açıdan son derece zengin yerler arasındadır.

Iydgah Camii: 15. Yüzyılda yaptırılan camii, 16,800 m2 bir alana sahip olup, Afganistan’ın tarihi ibadet hanelerinden birisidir.