İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Adet Söktürmenin 8 Altın Kuralı

Adet Söktürmenin 8 Altın Kuralı

regl1
2

Adet olamamak kadınlarda çeşitli sorunlara yol açtığı gibi hamile olma fikrini de akıllara getirebilir. Kadınlık hormonlarında oluşan sorunlar nedeniyle adet gecikebilir veya hiç görülemeyebilir. Adet söktürücü yöntemler ise hormonların düzenli çalışmasını sağlarken kadınların psikolojisini de düzeltecektir. Adet söktürücü doğal yöntemler arasında bitki çayları, kürler, egzersizler ve sağlıklı yiyecekler genellikle kadınların ilk denediği yöntemler olmaktadır.

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet günlerinde bir içeceğin tüm vücudu rahatlattığı bilinmektedir. Bir bardak sıcak suyla buluşan mucize bitki çayları sizleri regl döneminde rahat ettirecek ve adet sancılarınızı azaltacaktır. Sizde adet söktürücü bitki çayları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kantaron Çayı

.Bir su bardağı su

.Bir çay kaşığı toz kantaron

Hazırlanışı: Bir su bardağı suyu ocağa alın üzerine toz kantaron ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve demlemeye bırakın. Demlendikten sonra ılıması için bekleyin sonra süzüp için günde en fazla iki bardak tüketebilirsiniz kısa sürede adetinizi söktürecektir.

Papatya Çayı

. Üç su bardağı su

.Bir avuç kurumuş papatya

Hazırlanışı; Bir su bardağı suyu ocağı alın üzerine kurumuş bir avuç papatyayı koyun kaynayarak demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra bir süre onu ılımaya bırakın ılıdıktan sonra süzüp için.

Adet Söktürücü Yiyecekler

Regl günlerinde kan şekerinin düşmesi nedeniyle hep bir acıkma hissi duyarız. Bu yeme isteğini geç gelen adet kanaması ve ağrılı günlerimiz için bir fırsata çevirebiliriz. Sağlıklı yiyecekler yiyerek adetinizi söktürebilir ve ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Kereviz

Kereviz mineral ve vitamin açısından yüksek bir sebzedir. Kereviz çorbası, kereviz salatası adetinizin sökülmesini kolaylaştıracaktır. Ağrısız ve sancısız ünler için kereviz bir yere not edilmelidir.

Havuç

Havuç çiğ olarak tüketildiğinde rahim kasları ve sağlığı için oldukça etkilidir. Havuç hormonlarınızın salgılanmasını da oldukça kolaylaştıracaktır.

Maydanoz

Maydanoz antioksidan bir sebzedir. Antioksidan olma özelliğiyle vücudu temizler ve rahatlatır. Regl döneminizde kendinizi iyi hissetmek için bol bol maydanoz tüketin.

Dereotu

Dereotunu salatalarda çorbalarda yemeklerde kullandığınız zaman adet söktürücü yönünden çok işinize yarayabilir. Çiğ tükettiğiniz zaman adetinizin daha kısa sürede rahatladığını fark edeceksiniz.

Adet söktürücü Diğer Yöntemler

 

Sıcak su torbası: Yorgun ve hasta olduğunuz zaman vücuda iyi gelen sıcak su torbaları adet döneminizde de size yardımcı olacaktır. Sıcak su torbasını kullandığınız zaman kanamalarınız daha rahat ve aktif olacaktır. Bu sayede ağrı hissetmeyeceksiniz. Rahim kaslarınız rahatlayacak ve ağrılarınız geçecek.

Yürüyüş: Rahim kasılmaları nedeniyle ağrılı adet günleri geçirebilirsiniz. Adetli günlerinizde 30 dakika yürüyüş yapmak sizi çok rahatlatacaktır.

Egzersiz: Adet gecikmelerinde ve kesik kesik gelen adet kanamalarında bedeninizi egzersizlerle rahatlatabilirsiniz. Vücudunuzu aşırı yormadan kendi kendinize evde yapabileceğiniz hareketler ile adetiniz daha rahat geçebilir. Orta dereceli açma ve germe hareketleriyle egzersize başlayabilirsiniz.

İlaç: Her ay düzensiz adet görüyorsanız gıda takviyesiniz dışında adet söktürücü hap alabilirsiniz. Bünyenize uygun en doğru ilacı doktorunuz tavsiye edebilir. Kulaktan uyma bilgilerle asla ilaç kullanmayınız bu adetinizi düzenlemek yerine daha da kötü hale getirebilir.

Eğer ki C vitamini eksikliği var ise buda adet düzensizliğine neden olabilir. Bunun için bol bol meyve tüketiminiz bulunsun. Tarçında aynı şekilde adet düzeninizi dengeli hale getirir.

Yorum Yap

Yorum Yap