İlginizi Çekebilir
nme Belirtileri
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Adenitin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Adenitin Sebepleri Belirtileri ve Tedavi Süreci

Adenitin Sebepleri

Adenit iltihap hastalığıdır. Lenf bezleri koltuk altı, kasık bölgesi ve boyun kısmında yer almaktadır. Virüsler ve bakteriler lenf bezlerini etkileyebilir. Etkileme sonucu iltihaplanma durumu yaşanır. Bu iltihaplanmaya adenit denir. Streptokok enfeksiyonu, bademcik iltihabı ve apse sonrasında adenit oluşabilmektedir. Deri kaynaklı enfeksiyonlarda adenite neden olabilir. Tüberküloz enfeksiyonu ve toksoplazmoz nadir olarak adenite neden olabilir.

Adenitin Belirtileri

Adenit belirtileri lenf bezlerinin büyüme durumuna göre farklılık gösterir. Yüksek ateş geçirmek, solunum yolları enfeksiyonu, deride kaşınma gerçekleşmesi, istemsiz kilo kaybı ve deride kızarma adenitin belirtileri arasındadır.

Adenitin Tedavi Süreci

Adenit teşhisi kan testleriyle yapılabilir. Eğer adenit teşhisi konulduysa tedavi süreci başlar. Adenit eğer hafif şekildeyse ve enfeksiyon bulundurmuyor ise antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Lenf bezleri kontrolü düzenli şekilde yapılır. Bezler büyüyorsa eğer ilaç kullanımına başlanır. Tedavi süreci genel olarak kısadır. Doktor yönlendirmesine uyarak olumlu sonuçlar alınır ve adenit tamamen ortadan kaldırılır.

Yorum Yap

Yorum Yap