İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. 2019 Kpss Genel Kultur Cografya Sorulari

2019 Kpss Genel Kultur Cografya Sorulari

2019 Kpss Genel Kultur Cografya Sorulari3
1

 

2019 yılı KPSS sınavına hazırlanmaya yeni başlayan bütün adaylar KPSS lisans konularını çok iyi analiz etmeli ve ona göre tedbir almalıdır. Bu süreçte coğrafya sizlerin en kolay derslerinden biri olmaya adaydır. Adayların çoğu coğrafya sorularının büyük bir kısmını rahatlıkla yapmaktadır. Sınavda yapılan bir netin dahi sizi binlerce kişinin önüne geçirebileceği bir sınavda hiçbir dersi görmezden gelmemeli, her konuya dikkatlice çalışmalısınız.

KPSS ‘de Coğrafya dersinde toplamda on sekiz (18) soru çıkmaktadır. Genel kültür sorularında yüksek netler yapmanız için coğrafya netlerinin kesinlikle belirli bir seviyede olması gerekir.

2019 Kamu Personeli Seçme Sınavı Lisans Coğrafya Soru Dağılımı

Türkiye Fiziki Coğrafyası-En son 2002 yılında soru sorulmuştur.

Türkiye Coğrafi Konumu-1 soru

Türkiye’nin Yer şekilleri Su Örtüsü-3 soru

Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü-3-4 soru

Türkiye’nin Beşeri Coğrafyası-3-4 soru

Türkiye Ekonomik Coğrafyası-Geçmiş yıllarda çok soru gelmesine karşılık son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Tarım-1-2 soru

Hayvancılık Ve Orman-1 soru

Madenler ve Enerji Kaynakları-3 soru

Sanayi–1 soru

Ticaret–1 soru

Ulaşım–1 soru

Turizm–1 soru

Türkiye Bölgeler Coğrafyası-Son yıllarda soru sorulmamaktadır.

Coğrafya Sorularına Nasıl Çalışılır?

Görüldüğü gibi KPSS coğrafya dersinden bazı konularda hiç soru çıkmazken bazı konularda çok sayıda soru çıkmaktadır. Özellikle KPSS ’ye hazırlanmaya yeni başlayan öğrencilerin çıkmış soru dağılımlarını gözden geçirerek ders çalışması önemlidir. Bununla birlikte KPSS coğrafya dersine çalışırken, tekrar yaparken soru dağılımlarını dikkate alarak çalışmalısınız. Örnek verecek olursak, Türkiye bölgeler coğrafyası konusuna zaman ayırmanız sizin yararınıza değil tam tersine zararınıza neden olur.

KPSS lisans sınavına çalışan öğrencilerin coğrafya dersinde yaptıkları en büyük yanlışlardan biri coğrafya dersini stratejik konular dediğimiz konuları görmezden gelmeleri olmuştur.

Stratejik konulara madenler ve enerji kaynaklarını örnek olarak verebiliriz. Her yıl ortalama 3 soru çıkan bu konuya adaylar ne yazık ki yeterli önemi vermemekte ve bu konu sınavda yanlış yapılan konuların birincisini oluşturmaktadır. Bu durum nedeniyle adaylar stratejik konulara ayrı önem vermelidir. Bireysel olarak harita çalışması yapılmalıdır. Aday öğrenciler Türkiye haritasını bizzat çizmeli ve haritada madenler, ovalar, göller, gösterilerek sürekli tekrar yapılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap