İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. 2019 Kamu İnşaat Mühendisliği Alımları

2019 Kamu İnşaat Mühendisliği Alımları

2019 Kamu İnşaat Mühendisliği Alımları3
2

Artık her kentimizde bir üniversitemiz var. Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. İnşaat mühendisliği dezavantajların çoğunu yaşıyor durumda. Tercih edilen bir bölüm olduğu için üniversite popülerliği artsın diye ilk açılan bölümlerden biri oluyor. Taban sınırlandırması getirilmediği için en iyi üniversiteler ile diğer üniversitelerin arasındaki başarı sıralaması farkı açılıyor.

Fazla Mezunu Var

Hal böyle olunca iş olanakları kısıtlanıyor. Tercih edilen bir bölüm olduğu için gereğinden fazla mezun veren bölüm, işsizlik zinciri oluşturmaya başladı bile. Özel de iş bulan mühendis, açlık sınırının altında miktarlara çalışıyor. Buda kamuyu cazip kılıyor. Ama ne yazık ki kamudaki inşaat mühendisliği alımları da hiç iç açıcı durumda değil. Buda kamu alımları için girilen KPSS sınavındaki taban puanlarını oldukça artırmaktadır.

Neden Kamu Tercih Ediliyor?

Bunun en büyük nedeni özel sektörün hali. Hem düşük ücretler, hem insani şartların bile altındaki ortam. İnsanlar kamuyu garanti bir iş kapısı olarak görüyor. Ama özel sektörde hiçte uzun ömürlü görülmüyor. İnşaat mühendisliği mezunları dört yıllık eğitimin sonunda özelde işe başlayınca hiç de hakkettiği değeri aldığını düşünmüyor. Adaylar çıkış kapısı olarak kamuyu, eziyet olarak özel sektörü görüyor.

Kamu O Kadar İyi Mi?

Özel sektördeki hal düşünüldüğünde hiç de mantıksız bir hareket gibi görünmüyor. Ama amaçları, hedefleri ve idealleri yüksek olan bir mühendis adayının seçmemesi gereken bir seçenektir. Özel sektör her ne kadar iç açıcı olmasa da, yükselme potansiyeli olarak kamunun çok çok önündedir. Kamu biraz daha hayatı monoton seven insanlar tarafından tercih edilmelidir.

İnşaat mühendisleri umutsuzluğa kapılmayıp her türlü zorluğa göğüs gerip kendini özel sektöre hazırlamalıdır. Yıllar geçtikçe değerleneceğini hiç aklından çıkarmamalıdır. Bunca yıl okuduktan sonra rahat bir hayat arzulayan mezunlar bu durumdan şikayetçi olup kamuya hazırlanabilirler. Ama bunca yıllık emekten sonra daha iyi bir gelecek arzulayan kişilerin bir inşaat için vazgeçilmez olduğunu ilk öncelikle kendine, sonra çevresine anlatmalıdır. Bu şekilde günün birinde hak ettiği değeri kesinlikle görecektir. Ve istediği rakamları elde edip kaliteli bir yaşam sürecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap