İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hadron Terapi Nedir?

Hadron Terapi Nedir?

Hadron Terapi Nedir
2

 

Söz konusu kanser olduğunda tedavisi de oldukça ağır olacaktır. Ancak, vücuttaki zararlı hücrelerden kurtulmak, kanseri atlatmak için pek çok tedavi yönteminden yararlanmak gerekiyor. Kemoterapi hem çok ağrılıdır hem de çok uzun sürer. Vücut bu süre zarfında çok fazla zarar görür. Sonra ki aşama ise ışın tedavisidir. Hücrelerin mutasyona uğrama riski de oldukça fazladır. Her ne kadar Türkiye’de sık kullanılmasa da hem Amerika’da hem de Avrupa’da kullanılan Hadron terapi bu iki terapiye göre daha sağlıklıdır. Peki, hadron terapi nedir?

Hadron Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir atomun içerisinde çekirdek bulunuyor. Bu çekirdeğin içerisindeki maddelere de hadron adı veriliyor. Yani hem elektronlar hem protonlar hem de nötronlar birer hadron olarak adlandırılabiliyor. Hadron terapi ise X ışını vermeden sadece çekirdekteki atomların dönüş hızını etkilemektir. Bu sayede tedavi sağlanırken hücreler mutasyona uğramak durumunda kalmaz.

Hadron Terapinin Avantajı Nedir?

Işın tedavisinde sağlam olan hücreler zarar görebiliyor. Ancak, hadron terapisi yapılırken sadece hastalıklı olan hücreler ele alınır. Bu sayede sağlıklı olan hücreler hiçbir şekilde zarar görmeyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap