İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ülkeler
 3. ✈Hollanda Vizesi Konsolosluk İşlemleri ✈

✈Hollanda Vizesi Konsolosluk İşlemleri ✈

hollanda vize başvuru 2
2

Türkiye’den Hollanda’yı ziyaret edecek vatandaşların pek çoğu vizeye tabidir. Yeşil, gri, kırmızı ve siyah pasaportlara sahip vatandaşlar ise Hollanda ziyaretlerinde vizelerden muaftır. Bu pasaportların içeriklerini aşağıda görebilirsiniz:

Yeşil (Hususi) pasaport: Belirli bir rütbeyi aşmış devlet memurları ve ailelerine tahsis edilir. Avrupa Birliği üye ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeye vizesiz ziyarette bulunulabilir.

Gri (Hizmet) pasaportu: Ülke dışına devlet onaylı bir görev adına çıkacak vatandaşlara sağlanır. Bu yarışma, eğitim, görev, iş olabilmektedir. Bu vatandaşların da Hollanda seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Diğer ülkeler için lütfen konsolosluk ve elçilik sayfalarını incelemeden seyahat planı yapmayınız.

Siyah ve kırmızı (Diplomatik ) Pasaport: Ateşe, konsolos, elçi gibi üst düzey devlet diplomat ve görevlilerine tahsis edilmiş pasaport türüdür.

Bordo (Umumi) pasaport: Özel bir engel durumu (suç gibi) olmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bir pasaporttur. Bu pasaport türü pek çok ülkede vizeye tabidir.

Yukarıda yer verilen pasaportlara sahip vatandaşlar, Hollanda’ya 180 günlük periyot içerisinde 90 gün boyunca vizesiz şekilde ziyarette bulunabilir.  Diğer (bordo) pasaporta sahip vatandaşların Hollanda ziyaretleri için vize almaları gerekir.

Hollanda’yı Ziyaret Ederken Alınabilecek Vizeler:

 1. Schengen Vizesi
  1. Hollanda Turistik Vizesi
  1. Hollanda Ticari Vizesi
  1. Hollanda Aile Ziyareti Vizesi
  1. Hollanda Transit Vizesi
 2. Uzun Süreli Hollanda Vizesi
 3. Express Hollanda Vizesi

Schengen Vizesi:

Hollanda Schengen anlaşması ile birbirine sınırlarını açık hale getiren ülkelerden biridir. Schengen vizesi, anlaşmalı ülkeleri ziyaret ederken kolaylık sağlayan bir vizedir. Toplu bir vize olarak sayılabilir. Schengen ülkelerini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Finlandiya
 8. Fransa
 9. Hollanda
 10. İzlanda
 11. İtalya
 12. İspanya
 13. İsveç
 14. İsviçre
 15. Litvanya
 16. Lihtenştayn
 17. Letonya
 18. Lüksemburg
 19. Macaristan
 20. Malta
 21. Norveç
 22. Polonya
 23. Portekiz
 24. Slovakya
 25. Slovenya
 26. Yunanistan

Aşağıdaki ülkelere başvurup bu vizeyi alamasanız da elinizde Schengen vizesi varsa buraları da gelmişken görebilirisiniz.

 • Vatikan
 • Güney Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • Romanya
 • Bulgaristan
 • Monako
 • San Marino

Bordo (Umumi) pasaporta sahip vatandaşlarımız Hollanda’ya kısa süreli ziyarette bulunacaklar ise Schengen vizesini almaya düşünebilirler. Ayrıca sadece Hollanda’yı ziyaret etmek için Hollanda vizesi de alabilirler.

Eğer Hollanda’ya 90 günden az süreyle seyahat edecekseniz Schengen vizesi alabiliriniz. Schengen vizesinde önemli nokta ve şarj vizeyi aldığınız ülkeden giriş yapmanız. Örneğin Almanya’dan Schengen vizesi talep ettiyseniz önce Almanya’ya gidip oradan Belçika’ya geçebilirsiniz.

Schengen vizesine ilk defa başvuru yapan kişilere bir hafta civarında kısa süreli vizelere verilir. Zamanla seyahat süresi artmaktadır. Bunu deneme ürünü gibi düşünebilirsiniz. Hollanda Turistik Vizesi, Hollanda Ticari Vizesi, Hollanda Aile Ziyareti Vizesi ve Hollanda Transit Vizesi gibi vize çeşitleri Hollanda Schengen Vizesi kategorisine girmektedir.

Uzun Süreli Vize:

Schengen vizesi 90 gün süreyle Hollanda’yı ziyaret etmenizi sağlar, eğer 90 gün ve üstü sürede Hollanda’da kalmanız gerekiyorsa uzun süreli vize almalısınız. Bu vize türüne D vize de denir.

Uzun süreli vize türlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Hollanda Çalışma Vizesi
 • Hollanda Oturum Vizesi
 • Hollanda Eğitim Vizesi
 • Hollanda Aile Birleşimi

Bu vizeler Hollanda Konsolosluk ve Büyükelçiliği’nden alınmaktadır.

Express Hollanda Vizesi:

Eğer Hollanda’ya acil gitmeniz gerekiyorsa bu vizeye başvurabilirsiniz. 90 günden az olan işlemlerde geçerlidir. Konsolosluklar yoğun ise bu vize işlemini kullanabilirsiniz.

Hollanda Vize Başvuru İşlemleri:

Başvurularınızı konsolosluk, büyükelçilik, vize danışma merkezleri ve seyahat acenteleri aracılıyla yapabilirsiniz. İşlemleri hızlandırmak adına uzun süreli vize işlemleri dışında konsolosluklar vize başvurusu almayarak sizi vize danışma merkezine yönlendirmektedir. Uzun süreli vize başvurusu yapacaklar konsolosluk ya da büyükelçiliklerden başvuru yapmalıdır. Değişiklik olmaması ve garanti altına almak adına elçiliklere mail ya da telefon işe ulaşarak iletişim kurarsanız daha sağlıklı olacaktır.

Gerekli Belgeler:

Pasaport: 3 ay içinde geçerliliği bitmeyecek olması, en fazla on yıllık olması ve en az iki sayfası boş olması gerekir.

Biyometrik Fotoğraf: 2 adet beyaz arka planlı fotoğraf olmalı, daha önce kullanılmamış olması gerekir.

Nüfus Kayıt Belgesi: Detaylı ikametgâh ve aile bilgisi içeren ıslak imzalı belgedir.

Nüfus Cüzdanı, TC Kimlik kartı fotokopisi: Güncel fotoğraflı olmalı.

Vize Başvuru Formu: Schengen ya da normal vize için doldurulmuş ıslak imzalı başvuru formu.

Maddi Durumu Gösteren Belge: Kişinin üzerine kayıtlı (varsa)  malları belgelemeli. Son üç aylık doküman olmalı, ıslak imzalı olmalı. İçinde en az üç bin TL olması gerekir.

Sağlık Sigortası: En az otuz bin Euro teminata sahip olmalı.

Seyahat Bilgilerini İçeren Belge: Kalacak yer ve ulaşım aracını içeren belgedir.

Muvaffakatname: 18 yaşından küçük bireylerin ebeveynlerinin imzalaması gereken belgedir.

Şirketin antetli kâğıdına yazılmış dilekçe: Ticari vize için ek olarak istenir. Islak imzalı kaşeli olmalıdır. Buna ek olarak o şirkete bağlı olduğunuzu da kanıtlamanız gereken belgeleri ıslak imzalı kaşeli halde başvuru dosyanıza koymalısınız.

Aile soy ağcı belgesi: Aile vizesi için ek istenir.

Ek Bilgiler:

Hollanda’ya gitmek için başvurudan sonra vizeniz en geç iki hafta içinde sonuca bağlanmaktadır. Uzun süreli, vizelerde süre doğal olarak artacaktır.

Yakın bir vize danışma merkezine ya da konsolosluğa başvuruda bulabilirsiniz.

En erken seyahatinize doksan gün kala başvuru yapabilirsiniz.

Schengen vizesini en çok kalmayı planladığınız ülkeden almanız daha sağlıklı olacaktır.

Schengen vizesine başvurduğunuz ülkeden giriş yapmanız gerekmektedir.

Emin olmadığınız bir bilgide mutlaka konsolosluk ve elçilikleri aramalısınız. Böylece başvurunuzu nispeten garanti altına almış olursunuz. Hollanda vizesini aldıktan sonra neler yapacağınıza karar vermekte zorluk çekiyorsanız, Hollanda’nın en güzel köy ve kasabaları yazımıza göz atabilirsiniz.