Oyun Satın Alma Rehberi Yurtdışı Alışveriş siteleri

yurtdışı alışveriş siteleri

Daha önceki Oyun satın alma rehberi makalemiz de sizlere oyun alırken nelere dikakt edeceğiniz konular da , bazı temel bilgiler vermiştik.Aynı zaman da yurt içi alışveriş siteleri hakkında oyun alabileceğiniz yerler hakkında bilgiler vermiştik.Bu makale de sizlere Yurt dışı alışveriş siteleri hakkın da bilgiler vereceğiz.

Yabancı alışveriş siteleri…

The Hut ve Zavvi

Bu iki site aynı kişiye ait olduğundan, bir arada bahsetmeyi uygun gördüm. The Hut, İngiltere’de büyük bir online satış mağazası. Kısa bir süre önce Zavvi perakende mağaza zincirini satın alarak işleri büyüttüler. Dünyanın hemen her tarafına oyun postalıyorlar. Fiyatları da oldukça iyi. En güzel özellikleri de, posta ücretinin olmaması. The Hut ve Zavvi sitelerinin tasarımları aynı. Zavvi daha reklam dolu bir site, The Hut ise daha sade.

Site hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

– Her iki siteye de ödemelerinizi kredi kartıyla veya PayPal hesabınızla yapabiliyorsunuz. Ödeme esnasında kartınızın gerçek olup olmadığını kontrol etmek için 0.01 dolar tahsil ediliyor. Oyunun ücretini karttan hemen çekmiyorlar. Postalamaya hazır olduğu anda çekiyorlar ve daha sonrasında da oyunu postalıyorlar. Çekilen 0.01 dolar, size geri iade ediliyor.

– Bir seferde birden fazla oyun alsanız bile, oyunlar farklı paketlerde, teker teker gönderiliyor. Bu yüzden ödemesi aynı anda yapılsa bile, oyunlar farklı zamanlarda adrese ulaşabiliyor. Bunun sebebi, ülkemizdeki posta ağının çalışma şekli.

– Kredi kartınızı siteye kaydedebiliyorsunuz. Bu sayede daha sonraki alışverişlerinizde kredi kartı bilgilerinizi girmeden alışveriş yapmanız mümkün oluyor. Oyunlar yollanmadığında veya postada kaybolduğunda, itiraz edebiliyor, işlemi iptal edebiliyorsunuz. Ücreti kredi kartınıza geri iade ediyorlar. Kaybolan postalarınız için de oyunu yeniden yollayabiliyorlar veya ücreti geri iade ediyorlar.

– Direk kredi kartıyla ödeme yapmak yerine PayPal ile ödeme yaparsanız, ücret yine kredi kartınızdan PayPal aracılığı ile çekilir ama PayPal’ın size sağladığı ekstra güvenlik seçenekleri ile de korunmuş olursunuz. Oyunun yollanmaması durumunda, PayPal üzerinden şikayet ederek de ücretinizi geri almanız mümkün. Siteler son derece güvenilir olduğundan, ekstra güvenceye de gerek yok ama aklınızın bir köşesinde bulunsun.

– PayPal hesabınızda para varsa, bu parayı kullanmak için paranın sitedeki satış yapılan kurla aynı olması gerekiyor. Hesabınızda dolar varsa, alışverişinizin bedeli kredi kartınızdan çekiliyor. Maalesef hesabınızda bulunan doları, İngiliz parasına çevirip de işlem yapamıyorsunuz.

– Her iki sitenin de asıl para birimi GBP. Ama isterseniz Euro olarak da fiyatları görebiliyorsunuz. Ama PayPal hesabınızdaki Euro parayı kullanamıyorsunuz. Ödemeleriniz, kredi kartınıza dolar olarak yansıyor. Benim kullandığım kartlarda hep dolar olaraktı. Bu durum, bankaya göre de değişiyor olabilir.

– Postalanan oyunlar, posta tarihinden itibaren 7-8 günde adresinize ulaşıyor. PTT ile geliyor paketler ve takipsiz posta olduklarından, posta kutusuna veya dairenizin kapısının önüne (apartman kapısının değil) bırakılabiliyor. Postacının halet-i ruhiyesine göre, kapıya da gelip elden teslim edebiliyor.

– Bazı durumlarda posta süresi uzayabiliyor. 7-8 günlük süre büyük şehirler için geçerli. İstanbul ve Ankara için ben genelde 10 günü aşmayan posta sürelerine şahit oldum ama bu şehirlerin ilçeleri ve diğer küçük şehirlerde süre uzayabilir. Çünkü bu yerlere giden postalar, büyük şehirlerdeki PTT’lerden geçerek gidiyor. Hal böyle olunca da, posta adresine ulaşana kadar 3-4 şehir değiştirebiliyor. Mahalle içerisindeki ulaştırma işi ise tamamen şans işi. İyi çalışan bir PTT şubesinin yakınlarında olmanız için dua edin.

– Her iki siteye de adresinizi eksiksiz yazdığınızdan emin olmalısınız. Adres satırları bazen kutuya tam basılmayabiliyor. Yanında yıldızlar olan ilk iki satıra adresinizi sığdırmanız ve Türkçe karakter kullanmamanız gerekiyor. Özellikle posta koduna dikkat edin. Hem kredi kartınızın çalışması hem de postanın size sorunsuz ulaşması için posta kodunun doğru yazılması çok önemli.

– Her iki site de sık sık kampanya yapıyor ve fiyatlarını çok düşürebiliyor. Özellikle Pazar akşamlarını ve Pazartesi günlerini kaçırmamanızı tavsiye ederim. Zavvi ve The Hut aynı merkezden yönetilseler de, yaptıkları kampanyalar farklı olabiliyor. Bir sitede aynı oyun yarı fiyatına satılıyor olabilir. Bir oyunu alırken, her iki sitede de kontrol ederek alın.

– Benim kendi deneyimlerime göre, The Hut, postalama hızı konusunda Zavvi’den biraz daha iyi. Ayrıca mesaj cevaplama, ödeme geri iadesi konusunda da hafiften daha hızlı gibiler. Aradaki fark çoğu kişi için önemli olmasa da, hassas kullanıcılar için hatırlatmak istedim.

ShopTo

Yine İngiltere merkezli bir site daha. Burası da yukarıdaki siteler gibi çalışıyor. Yukarıdaki maddeler aynen burada da geçerli. Shopto’nun tek farklı, postaları için ekstra ücret talep ediyor ve oyunlarının fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksek. Takipsiz veya takipli posta olmak üzere, fiyatlar değişiyor. Posta konusunda işinizi garantiye almak için takipli postayı seçmelisiniz ama neredeyse bir oyun fiyatı kadar posta ücreti de ödemeniz söz konusu olabilir. Shopto da her oyunu ayrı paketlerde yolluyor. 3 tane oyun almanız durumunda, her oyun için takipli posta ücretini ayrı ayrı ödüyorsunuz. Postanın takipli olması demek, internet üzerinden takip numaranızla paketinizin yerini devamlı kontrol edebilmeniz demek. Ayrıca takipli paketler, postacı tarafından mutlaka imza karşılığı teslim ediliyor.

Site hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler…

– Siteye adresinizi girdiğinizde, ilk iki alışverişinizde bu adresi değiştiremiyorsunuz. Kredi kartı ekstre adresinizin de posta adresiniz ile aynı olması gerekiyor. İki işlemden sonra, alternatif adres yazabiliyorsunuz.

– PayPal ile ödeme yapmanız durumunda, posta gönderim adresiniz her zaman için PayPal’da kayıtlı adresiniz oluyor. Shopto’da da adres satırları konusunda sıkıntılar olabiliyor. Bu sebeple ben şahsen Shopto alışverişlerinde PayPal kullanıyorum. Adres konusunda sorun yaşamamak için.

Tronixweb

Amerika’da bulunan firmanın oyunları NTSC. Yukarıdaki siteler İngiltere’de olduğu için, PAL oyunlar satıyorlar ama Tronixweb’de bütün oyunlar NTSC. Playstation’da bölge sınırlaması olmadığından, en azından tek kişilik oyunlarda sorun olmuyor. Online oyunlarda ise Amerika PSN kullanmanız gerekiyor. Xbox’da bölge sınırlaması var bu yüzden oyun alırken dikkat etmelisiniz. Sitenin tasarımı çok basit. Eski gibi duruyor ve bu biraz tedirgin edici. Ama işlerini çok iyi yapıyorlar. Postalarını Fedex ile gönderiyorlar. 14 dolar posta ücreti alıyorlar ve birden fazla oyun alsanız da tek paket halinde yolluyorlar. Stok konusunda sıkıntılı bir site. Özellikle eski oyunları bulmak zor. Ama yeni oyunları uygun fiyata bulabiliyorsunuz. Çok fazla kampanya yapmıyorlar. Yaptıklarında da stokları kısa sürede tükeniyor. Kargolar Fedex ile yollandığından, 3-4 günde size ulaşıyor.

Site hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler…

– Siteye ödemeler kredi kartıyla yapılıyor. Kullandığınız posta adresi ve kredi kartı ekstre adresi aynı olmalı. Kredi kartının üzerindeki isimle posta adresindeki isim de aynı olmalı. Posta koduna dikkat edin.

– Sitede işlemler çok hızlı ve basit bir şekilde hallediliyor. Paketlerin takip edilmesi için size kod da yolluyorlar. Paketleri sağlam hazırlıyorlar. Çok oyun alsanız da, büyük ebadlı paketlede size ulaştırılıyor.

– Ödemede veya adreslerde bir sorun olursa, adamlar size telefon açabiliyorlar. e-posta da atabiliyorlar. Böyle sorunlar olması durumunda, aradaki saat farkından dolayı, olmadık zamanlarda aranmaya hazırlıklı olun.

Play-Asia

Hong Kong’da bulunan firma, özellikle Asya bölgesinin oyunlarını bulmak konusunda mükemmel. Amerika’da ve Avrupa’da piyasaya çıkmamış, RPG veya dövüş oyunlarını bu sitede bulabilirsiniz. Satılan oyunların büyük çoğunluğu Asya bölgesine ait. Nadiren de olsa NTSC veya PAL oyun satılabiliyor. Fiyatlar Amerikan Doları bazında. Döviz kurunu başka kurlarla da değiştirebiliyorsunuz. Genelde uzak doğu ülkelerinin kurlarına yer vermişler. Ödemelerinizi kredi kartıyla veya PayPal ile yapabiliyorsunuz. Western Union veya Moneybookers da kullanılıyor ama kredi kartı veya PayPal seçenekleri bence daha uygun. Kargo için ise size birden fazla seçenek sunuluyor. Havalı poşet, kutu, EMS Hızlı Gönderi, Fedex ve UPS gibi seçenekleriniz var. Buraya yazma sırama göre hızları değişiyor. En yavaşı 3 haftada ulaşırken, en hızlısı 2-3 günde adresinizde oluyor. UPS 60 dolar posta ücreti alırken, Fedex ise 30 dolar alıyor. En ucuz posta 4 dolar. Takipli olanı ise 6,50 dolar.

Site hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler…

– Play-Asia’da seçenekler çok fazla. Hemen hemen bütün platformlar için oyun bulabilirsiniz. Çok sık kampanya yapılıyor. Takip etmenizde fayda var.

– Kargo paketi seçiminde, ne en pahalısını ne de en ucuzunu seçin. Uzak doğudan gelen zarfların pek sağlıklı ulaştığı söylenemez. En azından ekonomik kutu seçeneğini seçmelisiniz. Birden fazla oyun alsanız da, tek kutuda gönderiyorlar.

– Bizim gümrüklerde nedenze uzak doğudan gelen paketlere karşı bir ön yargı söz konusu. Aynı ebadlarda ve değerde bir paket Avrupa’dan geldiğinde gümrükte sorun çıkmıyor ama Hong Kong’dan geldiğinde, gümrüğe takılabiliyor. Bu siteden alışveriş yaparken bu konuya da dikkat etmelisiniz.

ebay

Ülkemizdeki açık artırma siteleriyle aynı mantıkla çalışıyor. Bizim gibi oyuncular tarafından satılıyor oyunlar genellikle. Oyunları almadan önce mutlaka satıcının referanslarını, yorumlarını ve puanlarını kontrol etmelisiniz. ebay’de kargo konusu biraz tuhaf. Kargo ücretini peşin ödüyorsunuz ve genelde satıcılar ürün fiyatlarını az gösterip, üründen kestikleri fiyatı posta masrafına ekliyorlar. 20 dolar posta ücreti verdiğiniz bir ürün size ulaştığında, kutu üzerinde 9 dolarlık bir posta ücreti görürseniz şaşırmayın. Maalesef ebay’de sistem böyle işliyor. Dünyanın dört bir yanından satıcılara ulaşmanız mümkün. com uzantılı sitede Amerika bölgesine ait oyunlar çoğunlukta iken, co.uk uzantılı olan sitede PAL oyunlar çoğunlukta. Almanya veya İngiltere’den alışveriş yapmanız durumunda, posta ücretleri de uygun olacaktır.

Site hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler…

– Sadece ülkemiz sınırları dahilinde çalışan sitelerde bile büyük riskler söz konusu olduğunu biliyorsunuz. ebay ise dünya çapında hizmet veren bir site ve bu siteden alışveriş yaparken çok dikkatli olmak zorundasınız.

– Ödeme sonrası (ödeme anında satıcının PayPal hesabına geçiyor) satıcıya adresiniz iletiliyor ve siz de ürünü beklemeye başlıyorsunuz. Ürün size ulaştığında, onay verip alıcı hakkında yorum yapabiliyorsunuz. Ürün sorunlu ise, alıcıya geri yollamanız gerekiyor. Ancak posta ücretini siz karşılamak durumundasınız. Yurt dışından gelen bir ürünü geri yollamak, bazen edilen zararı iki katına çıkarabiliyor. Bu yüzden, sorunları önceden tespit etmeli ve satıcıları iyi tanımalısınız.

– Her zaman aynı satıcıdan alışveriş yapmaya çalışın. Böylece zamanla aranızda bir güven oluşur. Bu size ucuz posta ücreti ve daha iyi müşteri hizmetleri olarak geri dönecektir.

– Satıcılar ürünlerini hangi ülkelere postaladıklarını ilanlarında belirtiyorlar. Türkiye de bu seçenekler arasında ise, otomatik olarak posta ücreti ilgili bölümde size gösteriliyor. Bir ilanda eğer Türkiye’ye gönderim yapıldığı yazmıyorsa, satıcıyla bağlantıya geçin. Kendisine Türkiye’ye postalama yapıp yapamayacağını sorun. Biraz tatlı dille işi bağlayabilirsiniz.

– ebay’de ödemeler PayPal ile yapılıyor. Hem PayPal adresinizi hem de ebay’deki adresinizi eksiksiz yazın. Türkçe karakter kullanmayın. Herhangi bir sorunda ebay yetkililerini bilgilendirin, aynı şekilde, ödeme konusundaki sorunlarda mutlaka PayPal’a bilgi verin.

– Satıcılar için siz oy kullanıp yorum yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde bir alıcı olarak onlar da size yorum yazabiliyorlar. Bu yüzden her zaman satıcılarla aranızı iyi tutun. Kötü tanınmış ve yurt dışından bir alıcı, genelde çoğu satıcının işlemleri iptal etmesi anlamına geliyor.

– PayPal hesaplarınızı onaylatmayı unutmayın. ebay’de yeniyseniz, sıfır yorumlusunuz demektir. Risk almak istemeyen satıcılar, genelde sıfır puanlı kişilere satış yapmak istemiyorlar. Bazıları ise onaylı PayPal hesabını yeterli görüyorlar. Hem onaysız PayPal’lı hem de yeni ebay abonesi iseniz, alışveriş yapmanız çok zor olur.

PayPal Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler…

PayPal’ı bir banka gibi düşünün. Çok güvenilir ve dünya çapında çok yaygın bir kullanım ağına sahip bir banka. PayPal ile para gönderebilir ve alabilirsiniz. Oyun alışverişlerinizde PayPal kullanmak için, güvenilirliğinden emin olduğunuz bir e-posta hesabınızı kullanarak PayPal’dan bir hesap açmalısınız. Adres bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde PayPal’a girin. Ardından banka hesap bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi de girmelisiniz. Türkiye’deki kullanıcıların ev adreslerini onaylatmaları mümkün olmuyor ama kredi kartınızı onaylatabiliyorsunuz. Size büyük avantaj sağlayacak olan bu onay işlemi, çok kısa sürüyor. İnternet bankacılığından kredi kartınızın dönem içinde yapılmış işlemlerine bakabiliyorsanız eğer, çok çok kısa sürüyor. PayPal’da kredi kartı onay işlemini yaptığınızda, kartınızdan ufak bir bedel tahsil ediliyor. Kredi kartı ekstrenizde veya dönem içi işlemlerinde bu işlemi görebiliyorsunuz. İşlemin açıklama satırında 4 haneli bir kod oluyor. Bu kodu PayPal sayfasındaki ilgili yere girdiğinizde, kredi kartınızı onaylatmış oluyorsunuz. Çekilen bedel, kısa bir süre sonra size iade ediliyor.

PayPal’daki ev adresinizin doğru olması, yukarıda bahsedilen tüm yurt dışı sitelerdeki alışverişlerinizde size avantaj sağlayacaktır. Zavvi ve The Hut gibi sitelerin adres satırlarının kısıtlı olmasından dolayı, bizim uzun adreslerde sorun oluyor. Avrupa’da adresler daha kısa olduğundan, onlar pek sorun yaşamıyorlar. Bizim yaşayabileceğimiz olası sorunlardan uzak kalmak için, PayPal ile alışveriş yaptığınızda, posta adresi olarak da PayPal’da kayıtlı olan adres kullanılıyor. Sonuç olarak, kısıtlı alandaki yarım yamalak adresimize bağımlı kalmıyoruz.

PayPal’ın size sağladığı ekstra güvenceler sayesinde, ürünü teslim almamanız durumunda, şikayette bulunabiliyorsunuz. Hem alışveriş yaptığınız siteye hem de PayPal’a yaptığınız şikayet sonucunda, sorunu çözmeniz daha kesin ve hızlı olacaktır.
PayPal’a hem kredi kartınızdan hem de hesap kartınızdan para yükleme şansınız var. Artık ülkemizden de destekleniyor ve TL de yüklenebiliyor. Ama siz genellikle işlemlerinizi GBP veya Euro ile yapacaksınız. Alışverişlerinizden önce ille de hesabınıza para yüklemeniz gerekmiyor. Hesabınızda para olmasa da, ödeme esnasında kartınızdan çekiliyor ve ilgili kurlara çevrilip ödeme gerçekleştiriliyor.

Hazırlayan : Murat ŞEN

Bir önceki yazımız olan Oyun Satın Alma Rehberi Yurtiçi Alışveriş Siteleri başlıklı makalemizde oyun satın alma ve oyun satın alma Yurtiçi Alışverişlerİ hakkında bilgiler verilmektedir.

One Comment

  1. Pingback: Oyun Satın Alma Rehberi Dikkat edilecek konular | Bilgi Sitesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>